Primepower - serwery unixowe Fujitsu

Fujitsu Technology Solutions oferuje nową linię serwerów Primepower. Są to serwery platformy Unix (system operacyjny Solaris) wyposażone w procesory SPARC64 GP.

Fujitsu Technology Solutions oferuje nową linię serwerów Primepower. Są to serwery platformy Unix (system operacyjny Solaris) wyposażone w procesory SPARC64 GP (Scalable Processor Architecture).

Znajdziemy tu zarówno serwer do obsługi grup roboczych (Primepower 200), jak i maszyny najwyższej klasy (Primepower 800, 1000 i 2000), które mogą obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje biznesowe (zarządzanie kontaktami z klientami, planowanie zasobów przedsiębiorstwa oraz inne, tzw. krytyczne, aplikacje i programy uruchamiane w dużych centrach danych).

W najwydajniejszym serwerze linii Primepower (model 2000) można zainstalować do 128 procesorów, a dzięki technologii przełączania krzyżowego dane są transmitowane w takim serwerze z szybkością 57,6 GB/s. Producent zastosował w serwerach linii Primepower rozwiązania pozwalające wymieniać szereg jego elementów (w tym płyty systemowe) w trybie „na gorąco”. Serwery pracują wyjątkowo niezawodnie, ponieważ wszystkie bufory i ścieżki, przez które przesyłane są informacje, dysponują układami sprawdzającymi poprawność danych (ECC), które w przypadku wystąpienia błędu w obrębie jednego bitu potrafią go skorygować.

Kolejne rozwiązanie zwiększające niezawodność pracy serwerów polega na zastosowaniu oprogramowania, które traktuje wszystkie procesory jako jeden klaster. Jeśli jeden z procesorów ulega awarii, jego zadania przejmuje natychmiast inny procesor. Cały proces odbywa się automatycznie, nie zakłócając pracy systemu.

Mamy do wyboru sześć modeli tego serwera. Primepower 200, 1–2 procesorów, obsługa grup roboczych. Primepower 400 (1–4 procesorów) i Primepower 600 (1–8 procesorów) - serwery oddziałowe. Serwery Primepower 800 (4–16 procesorów), Primepower 1000 (6–32 procesorów) i Primepower 2000 (8–128 procesorów) – wysoko wydajne serwery najwyższej klasy, przeznaczone do obsługi średnich i dużych przedsiębiorstw. Serwery są wyposażane w procesory SPARC taktowane zegarem od 250 do 45 MHz, obsługują pamięci masowe standardu Fibre Channel RAID i można do nich dołączyć do 96 kart PCI. Wszystkie serwery Primepower wykorzystują architekturę SMP (symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe).

Pierwsze trzy modele serwerów linii Primepower (200, 400 i 600) dostępne są w dwóch wersjach: jako wolno stojące lub w obudowie przystosowanej do instalowania w standardowej 19-calowej szafie (szerokość szafy). Pozostałe modele to serwery wolno stojące.

Model Primepower 600 dysponuje czterema procesorami 360 MHz (8 MB pamięci podręcznej każdy), pamięcią RAM o pojemności 2 GB, czterema dyskami twardymi 18 GB i zapasowym zasilaczem. Produkt taki kosztuje na rynku amerykańskim 90 tys. USD.

Serwery linii Primepower zostały zaprojektowane przez Amdahl – przedsiębiorstwo kontrolowane w 100 proc. przez Fujitsu. W skład Fujitsu Group wchodzi ponad 500 małych i średnich firm (razem 188 tysięcy pracowników), w tym ICL, wspomniany już Amdahl i DMR Consulting.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200