Prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego

Wczoraj prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowuje polskie przepisy do uregulowań Unii Europejskiej. Zmiany rozszerzają uprawnienia abonentów, wzmacniają ochronę danych osobowych i zwiększają konkurencyjnośćna rynku telekomunikacyjnym.

Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość zawierania umowy w formie elektronicznej oraz obowiązek informowania klienta o przekroczeniu limitu transmisji danych. Ważne jest też skrócenie do jednego dnia czasu przeniesienia numeru do innej sieci telekomunikacyjnej. Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, dodatkowo nowe przepisy skracają do 12 miesięcy czas retencji danych przechowywanych przez operatorów, co oznacza, że dane o naszych połączeniach będą przechowywane o połowę krócej.

UKE podkreśla, że szczególne znaczenie dla wszystkich konsumentów mają zapisy ustawy dotyczące umów, regulaminów i cenników, które muszą mieć formę zrozumiałą i dostępną dla klientów. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów operatorzy utracą możliwość narzucania abonentom długoterminowych i niekorzystnych umów - pierwsza umowa nie będzie mogła obowiązywać dłużej niż dwa lata. Konsumenci zyskują także możliwość zawierania umów na czas krótszy niż rok.

Kolejna ważna zmiana to możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną, za pomocą formularzy dostępnych na stronach internetowych operatorów. "Nowe przepisy wspomagają konsumenta w świadomym podejmowaniu decyzji o zawarciu umowy, którą można będzie zawierać bez konieczności składania wizyty w punktach i salonach obsługi klienta oraz po dokładnym zapoznaniu się z proponowanymi warunkami umowy" - czytamy na stronach UKE.

Nowelizacja wejdzie w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200