Prezesi firm Amazon, Apple, Facebook i Google zeznawali wczoraj przed amerykańskim Kongresem

Wczoraj mieliśmy do czynienia z bezprecedensowych wydarzeniem w historii przemysłu IT. Szefowie czterech wiodących na świecie firm IT stawili się razem przed amerykańskim Kongresem, składając obszerne zeznania w ramach śledztwa prowadzonego przez podkomisję ds. przestrzegania prawa antymonopolowego.

Wielka czwórka, która starała się przekonać przesłuchujące je osoby, ze stawiane im zarzuty są pozbawione podstaw, to: Jeff Bezos (Amazon), Tim Cook (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook) i Sundar Pichai (firma Alphabet, której podlega Google i YouTube).

Wspomniana wcześniej podkomisja ds. przestrzegania prawa antymonopolowego prowadzi śledztwo od początku czerwca i zdążyła już przesłuchać mniejsze firmy, które potwierdziły zarzuty iż wielka czwórka łamie prawo antymonopolowe.

Zobacz również:

Koronawirus i w tym przypadku dał o sobie znać, gdyż ze względu na trwającą pandemię całe przesłuchanie było prowadzone za pośrednictwem systemu wideokonferencyjnego.

Było ciekawie, ponieważ przesłuchiwane osoby zarządzają korporacjami, które odgrywają wiodącą rolę w tym sektorze gospodarki. Dość powiedzieć, że wartość każdej z trzech firm (Amazon, Apple i Google) przekracza 1 bln USD, a razem z Facebookiem wielka czwórka jest wyceniona na 4,8 bln USD.


TOP 200