Prezes rady nadzorczej HP odchodzi ze stanowiska!

Z rady nadzorczej koncernu ustąpiła również dwójka wieloletnich menedżerów. Zmiany są pokłosiem nietrafionej - i zawyżonej cenowo - transakcji przejęcia brytyjskiej firmy Autonomy. Wykryte w przejętej spółce nieprawidłowości oraz przebieg transakcji spotkały się z dezaprobatą udziałowców HP.

Ray Lane, ustępujący prezes rady nadzorczej HP pozostanie członkiem zarządu i zachowa piastowane od 2010 roku stanowisko dyrektora niewykonawczego o statusie doradcy. Obowiązki szefa rady nadzorczej HP tymczasowo przejmie Ralph Whitworth, jeden z ważniejszych udziałowców koncernu. Whitworth, który dołączył do rady nadzorczej koncernu w 2011 roku, kieruje również wewnętrznych dochodzeniem w sprawie zakupu Autonomy. Warto dodać, że trzy lata temu mówiło się, że Ray Lane wniesie do zarządu HP doświadczenie i umiejętności z zakresu strategicznego planowania oraz inwestycji niezbędnych do transformacji modelu działania koncernu.

W ubiegłym miesiącu za odwołaniem prezesa i dwóch członków rady nadzorczej HP głosowali akcjonariusze niezadowoleni z efektu transakcji zakupu brytyjskiej spółki Autonomy. Transakcję sfinalizowano w 2011 roku, jednak pod koniec zeszłego roku światło dzienne ujrzały jednak dokumenty świadczące o licznych nieprawidłowościach w księgowości firmy Autonomy. Nadużycia rachunkowe nie zostały jednak wykryte podczas analiz poprzedzających wartą ponad 10 mld USD transakcję. W efekcie, w ostatnim kwartale 2012 roku finansowego koncern HP był zmuszony dokonać rekordowego odpisu księgowego, który przyczynił się do straty kwartalnej na poziomie niemal 7 mld USD. Niezależnie od wykrytych nieprawidłowości Meg Whitman, obecna dyrektor generalna HP zapewnia, że oprogramowanie Autonomy będzie oferowane i rozwijane niezależnie od wyników trwającego śledztwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200