Prezentacja procesorów Power

IBM ujawni 31 marca na specjalnej konferencji prasowej w Nowym Jorku swoje plany dotyczące procesorów linii Power. Oczekuje się, że IBM poda więcej szczegółów o procesorze Power5 (nazwa kodowa Squadron), który będzie instalowany w kolejnych modelach uniksowych serwerów linii eServer pSeries.

Chociaż procesory Power są stosowane przede wszystkim w serwerach pSeries, IBM produkuje kilka wersji tego układu, w tym procesor PowerPC 970 przeznaczony dla komputerów Macintosh G5. Firma zaczęła ostatnio promować układy Power i ujawniła, że pracuje nad kolejnymi wersjami układu.

Wiadomo już, że IBM zaprezentuje na konferencji procesor kolejnej generacji noszący nazwę kodową Cell. W 2001 roku IBM, Sony i Toshiba zapoczątkowały pięcioletni projekt (wart ponad 400 mln USD), którego celem jest opracowanie procesora dla urządzeń sieciowych powszechnego użytku. Procesor Cell jest owocem tego projektu.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?

Nad procesorem Cell pracowało ponad 300 inżynierów i naukowców oddelegowanych przez trzy wymienione powyżej firmy. Pierwsze komercyjne wersje procesora Cell wejdą na rynek w 2005 roku.

Nie wiadomo jeszcze, czy IBM wykorzysta konferencję do oficjalnego zaprezentowania procesora Power5. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, to uczestnicy konferencji mają nadzieję, że dowiedzą się czegoś więcej na temat tego produktu.

IBM podał już, że Power5 jest układem zawierającym dwa rdzenie, wspierającym technologię wielowątkowości. Ponieważ w każdym rdzeniu można konfigurować dwa wirtualne procesory, z punktu widzenia oprogramowania będziemy mieli do czynienia z układem czteroprocesorowym.

Układ Power5 ma wielkość 389 milimetrów kwadratowych i zawiera 276 milionów tranzystorów (układ Power4 jest mniejszy – 267 milimetrów kwadratowych). Power5 wspiera pamięć RAM o pojemności 1023 GB (dwa razy więcej niż Power4) i będzie mógł być stosowany w dużo większych systemach SMP (Symmetric Multiprocessing) niż te oparte na procesorach Power4. Największy produkowany obecnie serwer linii pSeries (p690) może zawierać maks. 32 procesory. Po wprowadzeniu do serwera układów Power5, liczba procesorów wzrośnie do 64.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200