Prezent dla programisty

Z kolei Google Cloud Storage to propozycja dla klientów serwujących użytkownikom duże ilości danych, którym zależy na ich wysokiej dostępności i dużej wydajności udostępniania lub archiwizacji danych. Z punktu widzenia deweloperów najbardziej interesująca jest usługa Google App Engine, czyli platforma umożliwiająca rozwój i utrzymywanie aplikacji na serwerach pracujących w centrach danych Google. App Engine obsługuje technologie Python, Java i Go. Aplikacje mogą być udostępniane publicznie lub wyłącznie członkom danej organizacji. W wersji testowej Google App Engine wystartował we wrześniu 2008 r. Opłaty pobierane są za transfer danych oraz ilość danych przechowywanych na serwerach. Bez opłat można uruchomić i udostępnić aplikacje wykorzystujące do 1 GB przestrzeni dyskowej i moc obliczeniową oraz transfer odpowiadające serwowaniu pięciu milionów odsłon miesięcznie. Z chwilą rozpoczęcia wnoszenia opłat limity transferów, mocy obliczeniowej i przestrzeni składowania danych ulegają podwyższeniu.

Amazon Elastic Beanstalk

Amazon Web Services to grupa usług zdalnego przetwarzania, tworzących wspólnie chmurę obliczeniową Amazona. Najbardziej znane z nich to Amazon EC2 (Elastic Cloud Compute) i Amazon S3 (Simple Storage Service). To na nich - oraz usługach, takich jak Simple Notification Service, Elastic Load Balancing i Auto Scaling - opiera się usługa Elastic Beanstalk, która pozwala rozwijać i utrzymywać na infrastrukturze Amazona własne aplikacje. Chmura Amazona jest stosunkowo najstarsza, bo pierwsze usługi zostały udostępnione już w 2002 r. Większość usług skierowana jest nie do użytkowników końcowych, lecz do projektantów i programistów aplikacji. W 2007 r. Amazon podał, że z jego usług korzysta 330 tys. deweloperów.

Rynek dostawców usług PaaS

Rynek PaaS jest mniej dojrzały niż rynek usług IaaS i SaaS, więc konkurencja na nim dopiero zaczyna nabierać rozmachu. Najwięksi globalni gracze to Microsoft z Windows Azure, Google z AppEngine, Salesforce z Force.com i Amazon z ofertą Elastic Beanstalk. Ale pojawili się również mniejsi wyspecjalizowani dostawcy, jak Engine Yard, CloudBees, AppFog czy Service-Now.com. Ta ostatnia firma udostępnia platformę do tworzenia rozwiązań wspierających procesy ITSM w firmach. Z kolei VMWare posiada platformę open-source o nazwie Cloud Foundry (wersja beta), a Red Hat platformę o nazwie OpenShift. W klasyfikacji PaaS można również umiejscowić ofertę IBM - SmartCloud Application Services. Jest ona na razie w fazie pilotażowej. Natomiast Oracle uruchomił niedawno platformę Oracle Java Cloud Service. Citrix zaś zainwestował w startup CumuLogic oferujący usługi PaaS.

W przypadku wszystkich usług Amazon.com opłaty wnoszone są za wykorzystane zasoby, ale sposób liczenia zużycia zasobów różni się dla każdej z usług. Nowi klienci Amazona na usługi webowe mogą utrzymywać aplikacje bezpłatnie, o ile nie przekraczają one pewnych limitów transferu. Kiedy zostaną przekroczone limity, opłaty naliczane są w zależności od rozmiarów transferu danych, liczby uruchomionych w Amazon EC2 instancji oraz ilości danych, do czego dochodzą jeszcze opłaty za optymalne rozłożenie obciążeń i danych na serwery.


TOP 200