Prezent dla programisty

Windows Azure składa się z modułów Compute, Storage i Fabric. Drugi komponent - SQL Azure - zapewnia możliwość wykorzystywania relacyjnej bazy danych zaimplementowanej do uruchamiania w chmurze. Własne aplikacje uruchomione w chmurze publicznej można integrować z istniejącym środowiskiem IT, więc trzeci komponent - Windows Azure Platform AppFabric - zapewnia mechanizmy komunikacji aplikacji uruchamianych w chmurach i lokalnie, obejmując mechanizmy kontroli dostępu i szynę danych. Windows Azure pozwala na tworzenie aplikacji przy użyciu wszystkich technologii dających się uruchomić na platformie Windows. Technologią referencyjną jest .NET, ale można używać również Java, PHP, C/C++ czy Pythona. Można również korzystać z popularnych zestawów narzędzi, jak np. Visual Studio czy Eclipse. Przyłączanie nowych zasobów jest możliwe w ciągu kilku minut. Również w ciągu kilku minut można wdrożyć maszyny wirtualne o wybranej wydajności z systemem Windows Server lub Linux, łącząc lokalną sieć korporacyjną z maszynami wirtualnymi uruchomionymi w chmurze publicznej. Windows Azure umożliwia również podłączanie dodatkowych dysków o pożądanej objętości do uruchomionych maszyn wirtualnych. System można testować bezpłatnie przez okres 90 dni. Wersja próbna obejmuje wersję zapoznawczą usługi Witryny sieci Web (maksymalnie 10 witryn), magazyn 10 GB oraz bazę danych MySQL.

Windows Azure przydatny jest szczególnie do tworzenia i udostępniania witryn internetowych odnotowujących początkowo niewielki, a z czasem zwiększający się ruch. Opłata naliczana jest wyłącznie za zasoby wykorzystywane przez aplikacje. Opłaty za maszyny wirtualne naliczane są według zużycia pamięci i mocy obliczeniowej w przeliczeniu na godziny. Koszt wykorzystywania w chmurze bazy danych SQL zależy od jej rozmiaru i rozliczany jest miesięcznie. Opłaty za przechowywanie danych uzależnione są od średniej dziennej ilości przechowywanych danych (w GB). Odrębnie naliczane są opłaty za raportowanie SQL, podobnie opłaty za wykorzystanie sieci VPN systemu Windows Azure, usług CDN (Content Delivery Network), zależnie od lokalizacji centrum danych obsługującego ruch czy pamięci RAM zarezerwowanej w stałym, określonym rozmiarze. Platforma Windows Azure wystartowała publicznie 1 lutego 2010 r.

Google Compute Engine, Cloud Storage, App Engine

Chmura Google umożliwia budowanie i udostępnianie aplikacji i stron WWW, składowanie danych, przetwarzanie danych i analizę ich dużych wolumenów. Usługa Google Compute Engine skierowana jest do użytkowników, którzy wykonują okresowo prace wymagające dużej mocy obliczeniowej i zasobów pamięci, jak renderowanie materiałów wideo czy analiza dużych wolumenów danych, np. w ramach prac badawczo-rozwojowych, szczególnie w dziedzinach związanych z chemią, biologią i fizyką.


TOP 200