Prezent dla programisty

PaaS może być szczególnie interesujące dla start-upów technologicznych, którym zależy na minimalizacji początkowych kosztów rozwoju oprogramowania. To też dobre rozwiązanie dla firm, których celem jest przyspieszenie momentu rynkowej premiery produktu poprzez złożenie na barki doświadczonego usługodawcy odpowiedzialności za utrzymanie środowiska rozwoju, testowanie i udostępnianie oprogramowania. Chmura w rodzaju Windows Azure przydaje się w sytuacji, w której aplikacja nagle zaczyna się cieszyć bardzo dużą popularnością wśród użytkowników, nakładając znaczne obciążenia na sprzęt, warstwę sieciową i oprogramowanie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w szczytach handlowych, np. w okresie przedświątecznym, gdy serwery sklepów internetowych padają pod znacznie wyższym niż zazwyczaj obciążeniem. PaaS może być również rozwiązaniem dla studia filmowego, które tylko co jakiś czas renderuje filmy, pochłaniając wówczas ogromne ilości mocy obliczeniowej. Przykładowo Pixar zaczął wykorzystywać Windows Azure do rozproszonego renderowania filmów już w 2010 r.

Model płatności i dostępność narzędzi

Każda z platform PaaS umożliwia rozwój i udostępnianie aplikacji opartych na określonych technologiach i językach programowania, więc nie każda technologia preferowana przez programistę może zostać wykorzystana na wybranej platformie. Najczęściej usługodawcy nie pobierają opłat za rozwój i udostępnianie aplikacji w początkowych stadiach ich rozwoju oraz wówczas, gdy ich wykorzystanie, a zatem i transfer oraz potrzeby składowania danych są stosunkowo niewielkie.

Dobrym przykładem usługi PaaS jest platforma dotCloud, umożliwiająca wykorzystanie takich technologii, jak PHP, Node.js, Python, Ruby, Perl, Java, MySQL, MongoDB, Redis, PostgreSQL, i innych w jednej lub kilku instancjach i przy różnych zakresach RAM. RAM sprzedawany jest w blokach po 32 MB, a każdy kosztuje 4,32 USD miesięcznie. Przestrzeń na dysku udostępniana jest w cenie. Firma oferuje 1 GB na aplikacje we wczesnej fazie rozwoju (w nomenklaturze dotCloud "piaskownica"), a udostępnione użytkownikom aplikacje otrzymują do 10 GB na 1 GB RAM.

Windows Azure Microsoftu

Platforma Windows Azure jest chmurą stworzoną przez Microsoft - pierwszego dużego dostawcę oprogramowania aktywnego na rynku PaaS i jako takiego zasługującego na szersze omówienie. Na platformę Windows Azure - obsługiwaną przez centra danych Microsoft rozmieszczone na całym świecie - składają się trzy technologie tworzące kompleksowe środowisko pracy programistów. Esencja Windows Azure to środowisko uruchomieniowe dla aplikacji, oparte na systemie operacyjnym bazującym na Windows Server, oraz przestrzeń do składowania danych.


TOP 200