Prenumerata informacji

BackWeb to zaawansowane oprogramowanie służące do dystrybucji informacji w Internecie.

BackWeb to zaawansowane oprogramowanie służące do dystrybucji informacji w Internecie.

Ostatnio ogromną powodzeniem cieszy się technologia aktywnego dostarczania informacji, które same mają spływać do użytkownika z sieci. Do tego służy pakiet BackWeb 2.0, opracowany przez BackWeb Technologies.

Jego obsługa jest prosta: użytkownik łączy się z serwerem kanału BackWeb, prowadzonym przez dostawcę treści internetowych, i wskazuje, jakie informacje chciałby otrzymywać. Od tej chwili resztą zajmuje się serwer kanału BackWeb.

Serwery kanału przesyłają odbiorcom pliki InfoPak, zawierające informacje, dostępne w różnych formach, np. jako wygaszacze ekranu, animacje InfoFlash itd. InfoFlash może składać się z wielu elementów multimedialnych, które poprzez kliknięcia udostępniają dalsze informacje.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku sieci PointCast, pakiet BackWeb oparty jest na metaforze kanału. Jednak BackWeb oferuje użytkownikom większą swobodę we wskazywaniu interesujących go danych, choć jest to opłacone czasem i dużym wysiłkiem, które dostawcy treści internetowych muszą zainwestować w tworzenie plików InfoPak.

W porównaniu z BackWeb, sieć PointCast wydaje się być atrakcyjną ofertą, ponieważ jest bezpłatna i ma rozbudowaną sieć dostawców internetowych.

Wadą BackWeb jest to, że tylko nieliczni usługodawcy oferują to rozwiązanie. Ponadto, aby zostać dostawcą usługi BackWeb, trzeba sporo zapłacić za serwer kanału.

Mimo tych niedogodności, zestaw narzędzi zawarty w pakiecie BackWeb doskonale nadaje się do tworzenia zaawansowanych systemów dystrybucji informacji, umożliwiających szeroką kontrolę przez użytkownika, czego nie oferuje konkurencja.

Oprócz nowych dostawców kanałów, wersja 2.0 BackWeb zapewnia narzędzia do oszczędnego gospodarowaniem pasmem, tj. InfoPak, a także funkcję pobierania treści tylko wtedy gdy rzeczywiście została ona zmieniona lub uzupełniona.

BackWeb Proxy Server ogranicza ruch przez barierę ochronną (firewall), umieszczając w pamięci podręcznej informacje pochodzące z zewnętrznych serwerów kanałów BackWeb i dostarczając je klientom usługi BackWeb.

Usługa BackWeb oparta jest na protokole BackWeb Transport, w ramach którego dane są pobierane w tle, kiedy łącza internetowe są wolne. Odbywa się to metodą przyrostową, dlatego taką operację można w dowolnej chwili przerwać, a następnie wznowić.

Inna ciekawą cechą usługi BackWeb jest system kontroli wersji, odpowiedzialny zarówno za dystrybucję i InfoPak, jak i aktualizację aplikacji. Rozwiązanie pozwala ograniczyć pasmo sieciowe i zapewnia, że do komputerów odbiorców dotrą wyłącznie najświeższe informacje.

Dysk CD z pakietem BackWeb 2.0 zawiera BackWeb Channel Server, Proxy Server oraz aplikacje konsoli sterowania. Dostępny jest tu też BackWeb Client Software Development Kit, służący do integrowania kanałów BackWeb z innymi aplikacjami, oraz interfejs programowania Hooks Server API, pozwalający integrować BackWeb z zewnętrznymi źródłami danych.

Dysk zawiera również BackWeb Authoring Language Interface (BALI), program kliencki usługi BackWeb, dokumentację oraz Automation Software Developer Kit, pozwalający użytkownikom tworzyć własne aplikacje.

Interfejs BALI, służący do tworzenia animacji InfoFlash, jest niezwykle poręcznym narzędziem, ale do jego pełnego wykorzystania niezbędna jest podstawowa znajomość zasad programowania.

Instalacja programu klienckiego BackWeb, który można bezpłatnie ściągnąć z internetowego serwera BackWeb, nie jest skomplikowana ? wymaga podania, czy otrzymane informacje mają być prezentowane automatycznie w formie animacji InfoFlash, jako wygaszacz ekranu, tapeta, czy też jako wiadomości dźwiękowe.

Instalacja i konfiguracja serwera BackWeb jest równie łatwa, ponieważ Channel Serwer i Proxy Server są wyposażone we własne aplikacje konsoli. Każdy z serwerów może pracować jako usługa Windows NT albo „demon” systemu Unix.

Wadą pakietu jest konieczność dysponowania sporym zasobem wiedzy programistycznej przy tworzenie treści kanału za pomocą interfejsu BALI.

Chociaż usługa BackWeb 2.0 jest stosunkowo drogą alternatywą wśród rozwiązań do rozprowadzania informacji w czasie rzeczywistym, to jednak warto się nią zainteresować, jeżeli za najważniejsze uznamy możliwość szerokiej kontroli kanałów informacji.


TOP 200