Premiera w San Francisco

Zielonogórski Trax opracował pierwszą w Polsce aplikację napisaną w obiektowej technologii San Francisco.

Zielonogórski Trax opracował pierwszą w Polsce aplikację napisaną w obiektowej technologii San Francisco.

W IBM prace nad technologią San Francisco rozpoczęto w 1995 r. Miała ona pozwolić na tworzenie aplikacji z funkcjonalnych "klocków". Efektem było ponad 1100 gotowych komponentów, takich jak adres, pracownik, a nawet księga główna czy magazyn, które można programowo dostosowywać do wymagań użytkowników. Architektura San Francisco jest zbliżona do Enterprise Java Beans, stworzonej przez Sun Microsystems. Powstała jednak znacznie wcześniej. Komponenty wykonane w technologii San Francisco mogą być w łatwy sposób przeniesione do modelu Enterprise Java Beans. Mogą też z nimi koegzystować.

W pracach nad technologią San Francisco brało udział 10 firm zewnętrznych, w tym dwie polskie - Prokom Software z Gdyni i Trax z Zielonej Góry. Prokom wprawdzie nadal uczestniczy w projekcie, nie zamierza jednak w najbliższej przyszłości wykorzystywać tej technologii w swoich produktach.

Opłaty licencyjne

Pierwszym efektem prac nad technologią San Francisco w Polsce jest - opracowana przez Trax - aplikacja kadrowo-płacowa PERS. Zgodnie ze strategią IBM, firma oferuje zainteresowanym tworzeniem oprogramowania w technologii San Francisco bezpłatne szkolenia, pomoc techniczną i pakiet narzędzi programistycznych. Natomiast w momencie wprowadzenia na rynek gotowej aplikacji pobiera od nich opłaty licencyjne.

System PERS może pracować na dowolnej platformie systemowej. Jest to jedna z najważniejszych cech San Francisco. Obecnie dostępna jest wersja systemu dla AS/400. "Przeprowadziliśmy już testy systemu w środowisku Windows NT w laboratorium IBM w Rochester. Z czasem PERS zostanie uruchomiony w środowiskach S/390, AIX, Linux i Windows 2000" - mówi Zygmunt Mazurkiewicz, prezes Trax s.c.

Pierwszy, nie ostatni

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawią się kolejne moduły funkcjonalne. Trax pracuje m.in. nad kompatybilnym z systemem PERS pakietem finansowo-księgowym. Rdzeń systemu PERS stanowi moduł naliczania płac, uwzględniający dowolną liczbę samodzielnie definiowanych składników płac, oraz moduł zarządzania informacjami o pracownikach. W systemie znajduje się także moduł odpowiedzialny za rekrutację pracowników. Do systemu dołączono też - bazujący na technologii firmy Cognos - moduł analityczno-raportowy. System integruje się także z mechanizmami zarządzania dokumentami dostępnymi w Lotus Notes. PERS doczekał się już wdrożeń m.in. w polskim oddziale Coca Coli.


TOP 200