Premiera raportu Computerworld TOP200 - edycja 2016

23 czerwca ukazał się najnowszy raport Computerworld TOP200. Jest to już 24-ta edycja najbardziej renomowanego rankingu firm sektora IT i telekomunikacji w Polsce. Uważnym obserwatorom polskiego rynku IT gwarantujemy sporo zaskoczeń.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami po raz pierwszy wartość krajowego rynku ICT przekroczyła 100 mld zł. Choć nasze pierwsze „topy” ukazywały się jeszcze przed denominacją złotego, nawet wtedy branża teleinformatyczna nie generowała miliardowych przychodów, bo przy ówczesnej skali inflacji, podawaliśmy je w dolarach, a nie w złotówkach.

Z tegorocznego raportu wynika, że działające w Polsce przedsiębiorstwa sektora ICT w 2015 roku osiągnęły przychody w wysokości 105,5 mld zł. Z tego 63 mld przypadły na firmy informatyczne (wzrost w ciągu roku o 10,5%), a 42,3 mld na telekomy.

Wzrost przychodów branży IT był przy tym wynikiem równomiernie rosnącej wartości poszczególnych segmentów rynku: usług IT (+9,4% - do 12,8 mld zł), oprogramowania (+10,3% - do 6,4 mld zł) oraz sprzętu (+9,1% - 32,4 mld).

Operatorzy telekomunikacyjni mogli pochwalić się na pozór mizernym wzrostem, raptem o 0,9%, ale dla branży to wyniki o kolosalnym znaczeniu. W poprzednich latach przychody telekomów wyraźnie hamowały. Teraz są znowu na fali, głównie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na komórkową transmisję danych i wszystko wskazuje na to, że dobra passa może się utrzymać w kolejnych latach, co dodatkowo będzie się przekładać na dobre wyniki całego sektora teleinformatycznego.

Wyraźne zmiany obserwujemy w zapotrzebowaniu na informatykę ze strony różnych sektorów gospodarki. W ostatnich latach największym klientem firm informatycznych była administracja publiczna. W roku 2015 sytuacja się odwróciła. Public drugi rok z rzędu zmniejsza swoje wydatki na IT. W efekcie największym rynkiem dla dostawców IT stał się sektor bankowy. Różnica jest niewielka (bankowość – 3,46 mld zł, administracja – 3,4 mld zł), ale niewykluczone, że w kolejnych latach może się pogłębić. Banki zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie niesie cyfrowa transformacja i inwestując w technologie, starają się wyprzedzić konkurencję.

Tymczasem informatyka w sektorze publicznym przechodzi kryzys. Opóźnienia w uruchomieniu projektów informatycznych finansowanych z perspektywy unijnej 2014-2020, zmiana rządu, porażki rządowej informatyki w poprzedniej perspektywie – to wszystko przełożyło się na mniejsze wydatki administracji na informatykę. A najnowsze doświadczenia pokazują, że najlepszym lekarstwem ma kłopoty rządowej informatyki może być… zredukowanie wydatków na informatykę.

Dobitnie pokazał to program 500+. Okazało się, że zamiast za ciężkie miliony budować system składania wniosków i weryfikacji obywateli, można kupić gotową usługę na rynku, zresztą właśnie od banków. To może oznaczać zmianę sposobu informatyzacji państwa: zamiast kupować infrastrukturę i w mozole budować potrzebne rozwiązania, administracja może kupić na rynku potrzebne usługi. Kurek z publicznymi pieniędzmi dla firm z branży IT zostałby wtedy mocno przykręcony.

Wyniki tegorocznego raportu Computerworld TOP200 ponownie potwierdzają, że najistotniejsze zakupy w branży teleinformatycznej prowadzą duże przedsiębiorstwa i korporacje. Sektor Enterprise kupił u dostawców IT rozwiązania za 6,94 mld zł, z kolei MŚP – za 2,17 mld zł. Dostawcy wymienieni w tabeli sektora korporacyjnego generują średnio 74% swoich przychodów z tej grupy klientów. Z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa zapewniają średnio jedynie 34% ogółu przychodów firmom IT.

Mocną zmianę widać także w podejściu rządu do rozwoju gospodarczego. Przyjęty przez rząd Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ostrzega przed pułapką średniego rozwoju. Szansą dla polskiej gospodarki powinny stać się innowacyjne przedsiębiorstwa rozwijane dzięki uruchomieniu ukrytych rezerw kapitałowych. Rządowy plan przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego podkreśla znaczenie teleinformatyki dla rozwoju. Dlatego po raz pierwszy w raporcie Computerworld TOP200 postanowiliśmy przyjrzeć się dodanej wartości, jaką tworzą w polskiej gospodarce firmy informatyczne.

Tak powstało nasze nowy ranking: indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Analizie poddaliśmy 50 największych firm informatycznych w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy szereg czynników: od kapitału i struktury własności, przez liczbę pracowników i poziom ich zarobków, charakter świadczonych usług, miejsce wytwarzania sprzętu i oprogramowania, aż po aktywność eksportową i działania badawczo-rozwojowe. Efekt? Pierwszą dwudziestkę zestawienia zdominowali duzi polscy producenci. Za nimi plasują się przedstawicielstwa światowych koncernów: tym wyżej, im mocniej związali się z polskim rynkiem.

Duże zmiany nastąpiły w głównym rankingu naszego raportu – tabeli największych dostawców IT w Polsce. Pierwsze trzy miejsca należą, jak przed rokiem, do dystrybutorów z sektora broadline, ale wśród nich nastąpiły istotne przetasowania, będące efektem wprowadzenia w lipcu ub. roku mechanizmu odwróconego VAT-u. W pierwszej dziesiątce zestawienia zmian jest dużo więcej.

Najważniejsze zmiany omówione zostały w trakcie debaty towarzyszącej premierze Computerworld TOP200, która odbyła się 23 czerwca w Ministerstwie Rozwoju. Relację na żywo można było oglądać na stronie Computerworld.pl.

Pełny raport zawiera blisko 60 kompleksowych tabel opisujących kondycję branży IT z uwzględnieniem zmian w koniunkturze, przedstawianych według przychodów z poszczególnych sektorów gospodarki, gałęzi produktowych i usługowych oraz przygotowane przez specjalistów, analityków i redaktorów Computerworld kompleksowe analizy i opracowania na temat perspektyw i trendów wpływających na kondycję branży ICT.

Computerworld TOP200 to liczące blisko 200 stron eleganckie wydanie w twardej oprawie, plik PDF oraz edytowalne zestawienia tabelaryczne w wersji Excel, które można zamówić w kiosku IDG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200