Premiera procesorów Tualatin

Intel rozpoczyna sprzedaż długo zapowiadanych układów Pentium III opartych na rdzeniu o kodowej nazwie Tualatin. Dzięki niskiemu poborowi energii procesory te znajdą zastosowanie zarówno w serwerach jak i komputerach przenośnych. Są to pierwsze układy producenta wykonane w technologii 0,13 mikrona.

Intel rozpoczął sprzedaż procesorów Pentium III wykonanych w technologii 0,13 mikrona. Rdzeń nowych układów ma nazwę kodową Tualatin. Dotychczas większość procesorów Intela była produkowana w technologii 0,18 mikrona.

Dzięki zmniejszeniu szerokości pojedynczej ścieżki będzie możliwa produkcja procesorów taktowanych większymi częstotliwościami zegara, wydzielających mniejsze ilości ciepła i pobierających mniej energii. Są to cechy bardzo pożądane w komputerach przenośnych, ale układy serii Tualatin będą także powszechnie stosowane w serwerach. Jednym z pierwszych producentów, którzy zastosują nowe procesory w swoich produktach, ma być IBM. Firma zapowiada wprowadzenie do sprzedaży serwerów opartych na nowych Pentium III już w przyszłym tygodniu.

Serwerowe wersje układów Tualatin będą działać z częstotliwością 1,13 GHz. Procesory, wyposażone w 512 KB pamięci cache drugiego poziomu, obsługują technologię SMP (Symmetric Multiprocessing), zapewniającą pracę w układach wieloprocesorowych. W odróżnieniu od serii Xeon układy Tualatin mogą działać co najwyżej w systemach dwuprocesorowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200