Premiera platformy .NET 5

Microsoft opublikował kolejną wersję platformy deweloperskiej .NET. Chodzi o oprogramowanie .NET 5 udostępnione w wersji „preview” (poglądowej, czyli do testowania). Firma informuje iż stworzyła to oprogramowanie z zamiarem ujednolicenia całej platformy .NET, integrując w nim rozwiązania zawarte w narzędziach .NET Standard i .NET Core.

Platforma .NET 5 (do pobrania tutaj) może być wykorzystywana do budowania zarówno rodzimych aplikacji, jak i internetowych, które są uruchamiane na komputerach pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Microsoft radzi deweloperom, aby tworzyli na razie nowe aplikacje przy użyciu oprogramowania .NET Core 3.1, a następnie poddawali je migracji na wersję .NET 5.

Pierwsza wersja poglądowa platformy .NET 5 obsługuje architekturę Windows ARM64 (to nowość, gdyż poprzednie wersje platformy nie obsługiwały jej) oraz obejmuje środowisko .NET Core. Kolejna druga wersja poglądowa platformy .NET 5 powinna też obejmować środowisko SDK z ASP.NET Core, ale nie środowiska WPF oraz Windows Forms, które powinny zostać uwzględnione w jednej z następnych wersji zapoznawczych tej platformy.

Zobacz również:

  • Z usług GitHub korzysta już ponad 100 mln użytkowników
  • Jak Microsoft pomaga Ukrainie w cyberwojnie z Rosją?
  • Koniec platformy AltSpaceVR

Microsoft planuje również w przyszłości opracować mechanizm migracji umożliwiający przenoszenie aplikacji Windows ARM64 do środowiska deweloperskiego .NET Core 3.1.

Na koniec warto przypomnieć, że na początku tego miesiąca skoczyło się wspieracie techniczne dla platformy .NET Core 3.0, której premiera miała miejsce w trzecim kwartale 2018 roku. Microsoft zalecił wtedy programistom, aby jak najszybciej zrobili upgrade i przenieśli swoje aplikacje i całe środowisko programistyczne na kolejną wersję rozwiązania, czyli na platformę .NET Core 3.1.

Platforma .NET Core 3.1 trafiła do rąk użytkowników 3-go grudnia 2019 roku jako wydanie LTS (Long-Term Supported). Oznacza to, że będzie wspierana technicznie przez okres co najmniej trzech najbliższych lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200