Premiera pierwszego na świecie „drukowanego” leku

US FDA (US Food and Drug Administration; Amerykańska Agencja Żywności i Leków) zaakceptowała i dopuściła do obrotu pierwszy na świecie lek, który został „wydrukowany”, czyli wyprodukowany przy użyciu drukarki 3D. Analitycy przewidują, że wkrótce na rynku farmaceutycznym pojawią się kolejne medykamenty produkowane w oparciu o tę nowatorską technologię.

Lek nosi nazwę Spritam i jest przeznaczony dla osób cierpiących na epilepsję. Tabletki – bo taką postać ma lek – są wygodne w użyciu, ponieważ dzięki technologii drukowania 3D ma wysoce porowatą strukturę i dlatego bardzo szybko rozpuszcza się po zetknięciu się nawet z minimalną ilością płynu.

Premiera pierwszego na świecie „drukowanego” leku

Producentem leku jest firma Aprecia i informuje, że jest on produkowany z wykorzystaniem rodzimej technologii ZipDose. Została ona opracowana specjalnie z myślą o „drukowaniu” obiektów, które są porowate i szybko wchłaniają płyny. A porowatość jest istotną zaletą tabletek Spritam. To dzięki niej lek rozpuszcza się w wodzie już po trzech sekundach, co jest znacznym ułatwieniem dla przyjmujących go pacjentów, szczególnie dla starszych osób oraz dzieci. Spritam ma się pojawić na rynku amerykańskim w pierwszym kwartale 2016 roku.


TOP 200