Premiera kwantowego komputera IBM w Europie

Minęło pięć lat od momentu gdy IBM udostępnił użytkownikom swój pierwszy procesor kwantowy, instalując go wtedy w jednym z centrów danych w USA. Wszystkie kolejne były również instalowane w tym kraju. Firma zdecydowała się teraz pierwszy raz zainstalować i uruchomić taki komputer poza terytorium USA, w jednym z państw należących do UE.

IBM

System nosi nazwę IBM Quantum System One i został zbudowany dla niemieckiej instytucji naukowej, Instytut Fraunhofera, w którym uruchomiono właśnie komputer kwantowy zawierający 27-kubitowy procesor Falcon. Dla przypomnienia, zbudowany przez IBM w 2016 roku komputer kwantowy miał procesor zawierający 5 kubitów.

Premiera komputera Quantum System One miała miejsce w 2019 roku i był to wtedy pierwszy komercyjny komputer tego typu na świecie. Znajduje się on w Poughkeepsie (w stanie Nowy Jork) w Centrum Obliczeń Kwantowych IBM, gdzie świadczy użytkownikom swoje usługi za pośrednictwem chmury.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Zbudowanie komputera kwantowego poza terytorium USA – i to w dobie pandemii- nie było łatwym zadaniem. Tym bardziej, że równolegle trzeba było szkolić informatyków zatrudnionych w Instytucie, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takim systemem obliczeniowym i w wielu przypadkach z pewnymi technologiami zetknęli się po raz pierwszy. Były to w zdecydowanej większości przypadków wirtualne szkolenia, prowadzone za pośrednictwem łącz komputerowych.

IBM pracuje już nad procesorem kolejnej generacji, w którym znajdzie się 65 kubitów. Opublikowana niedawno przez Big Blue mapa drogowa przewiduje, że za dwa lata pojawi procesor zawierający 1000 kubitów. Dalekosiężne plany tej firmy są jeszcze ambitniejsze i mówią o procesorze składającym się z miliona kubitów. Dzisiaj nawet trudno sobie wyobrazić, jak potężną moc obliczeniową będzie mieć taki system.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200