Premiera kolejnego systemu mainframe firmy IBM

Systemy obliczeniowe typu mainframe mają się dalej dobrze, chociaż niektórzy przewidywali, że w trzeciej dekadzie tego stulecia będzie je można oglądać tylko w muzeach. IBM przedstawił najnowszy system mainframe noszący nazwę Z16.

Grafika: IBM

Maszyna jest wyposażona w procesory Telum, których premiera miała miejsce latem zeszłego roku. To układ typu VLSI (Very Large-Scale Integration), zdolny obsługiwać potężne obciążenia - jest w stanie w ciągu jednego dnia obsłużyć ponad 300 mld finansowych transakcji, realizując każdą z nich z opóźnieniem nie większym niż jedna milisekunda.

Niektórzy twierdzą, że Telum to przykład sztucznej inteligencji zaszytej w kawałku krzemu. To prawda, gdyż jest to jeden pierwszych na rynku układów CPU wspierających akcelerację tzw. wnioskowania AI. Układ może zawierać maks. 32 rdzenie obliczeniowe taktowane częstotliwością 5 GHz i zawiera wtedy ponad 22 mld tranzystorów. Telum zawiera aż 17 warstw i jest wytwarzany przy użyciu technologii 7 nanometrów. Co ciekawe, został opracowany przez IBM we współpracy z południowokoreańską firmą Samsung.

Zobacz również:

  • Android Auto 9.1 już w Polsce - jakie nowości przewidziało Google?
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • IBM wprowadzi sztuczną inteligencję do komputerów mainframe

Dlatego system Z16 został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy przetwarzają dane w czasie rzeczywistym i zależy im wtedy na tym, aby operacje takie były wykonywane najszybciej jak jest to tylko możliwe. IBM sprawdził niedawno, kto tak naprawdę używa dzisiaj systemów typu mainframe.

Wyniki są zaskakujące i świadczą o tym, że systemy takie mają się całkiem dobrze. I tak 45 z 50 największych światowych banków posiada w swoich centrach danych co najmniej jeden system mainframe. Posiada je też 8 z 10 największych ubezpieczycieli, 7 z 10 największych globalnych detalistów, oraz 8 z 10 największych operatorów telekomunikacyjnych. Liczby te mówią same za siebie i dlatego IBM rozwija dalej cały czas ten segment i będzie to zapewne robić jeszcze przez wiele lat.

I na koniec informacja dla podmiotów zainteresowanych tym systemem mainframe. IBM podaje, że pojawi się on oficjalnie w jego ofercie już za niecałe dwa miesiące, na początku czerwca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200