Premiera hurtem

Coppermine i technologia 0,18 ľm debiutują na rynku w formie masowej premiery aż 15 nowych procesorów intelowskich.

Coppermine i technologia 0,18 ľm debiutują na rynku w formie masowej premiery aż 15 nowych procesorów intelowskich.

Pod koniec października br. Intel zaprezentował jednocześnie 15 nowych układów Pentium III wytwarzanych przy użyciu technologii 0,18 ľm. Układy te określane były wcześniej jako Coppermine. Według Intela, zastosowanie nowej technologii pozwoliło na zwiększenie wydajności procesorów o prawie 30% w porównaniu do starszych wersji Pentium III.

Lider w zegarach

Nowe układy to dziewięć modeli dla komputerów PC, trzy dla notebooków oraz trzy wersje Pentium III Xeon dla serwerów i stacji roboczych. Jednocześnie Intel wprowadził na rynek zestaw układów (chipset) i840, który jest przeznaczony dla systemów instalowanych w serwerach. W założeniu nowe procesory miały być instalowane na płytach wyposażonych w zestawy układów i840, i810E (wprowadzonych na rynek nieco wcześniej) lub i820. Premiera tego ostatniego została jednak odwołana ze względu na problemy dotyczące współpracy z pamięciami Rambus. Zestaw i820 pojawi się na rynku najprawdopodobniej dopiero pod koniec roku.

Wśród nowych procesorów znalazł się Pentium III 733 MHz, czym Intel odzyskał pozycję producenta układów o najwyższej częstotliwości zegara. Jak jednak wynika z już przeprowadzonych przez niezależne laboratoria testów porównawczych, procesor ten ma nieco mniejszą wydajność od konkurencyjnego AMD Athlon 700 MHz.

Trudne decyzje

Choć konkurencja wymusza szybkie wprowadzanie modeli komputerów z nowymi procesorami, to producenci sprzętu znaleźli się obecnie w trudnej sytuacji. Opóźnienie wprowadzenia na rynek zestawu Intel 820 powoduje, że komputery PC z procesorami Pentium III - Coppermine - muszą być wyposażone w starszej generacji układy wspomagające, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości systemów, m.in. nie obsługują szyny FSB 133 MHz, interfejsu AGP 4x i pamięci Rambus. Tego typu "łatanie" architektury wprowadza zamieszanie, które z jednej strony może wywołać niekorzystne wrażenie na odbiorcach zawiedzionych mniejszą niż oczekiwali wydajnością, a z drugiej - zwiększy późniejsze koszty serwisu ze względu na różnorodność konfiguracji wprowadzonych na rynek modeli sprzętu.

Nikt jednak nie chce zostać w tyle, choć niektórzy producenci nieoficjalnie przyznają, że w praktyce zamierzają rozpocząć sprzedaż komputerów z nowymi Pentium III dopiero po premierze chipsetu i820.

Wprowadzając na rynek nowe modele PC, można zastosować metodę uniku. Na przykład IBM zapowiedział, że już na początku listopada pojawią się w sprzedaży PC 300PL i 300GL z procesorami Coppermine, ale przedstawiciele firmy ostrzegli, że będą to komputery drogie. Przykładowo, cena PC 300PL z Pentium III 733 MHz ma wynieść ponad 2500 USD. Podobną taktykę zastosuje najprawdopodobniej większość producentów.

Użytkownicy planujący w IV kw. zakupy sprzętu stają przed koniecznością wyboru - kupować modele względnie drogie i nie w pełni wykorzystujące zapowiadane wcześniej możliwości czy zmienić plany i zaczekać na komputery z i820 i pamięciami Rambus.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200