Premiera dwurdzeniowych układów Xeon

10 października Intel zaprezentował oficjalnie na konferencji w San Francisco swoje pierwsze dwurdzeniowe układy Xeon (znane pod kodową nazwą Paxville).

Premiera dwurdzeniowych układów Xeon
Dwurdzeniowy Xeon (przeznaczony dla dwuprocesorowych serwerów) jest już dostępny. Układ (w którym każdy rdzeń dysponuje oddzielnym buforem L2 o pojemności 2 MB) jest taktowany zegarem 2,8 GHz i kosztuje 1043 USD (przy zakupie co najmniej 1000 sztuk).

Intel zastosował w układzie rozwiązanie noszące nazwę "demand-based switching". Jest to system zarządzający poborem mocy, który wyłączą określone części układy, wtedy gdy nie są one używane.

Zobacz również:

  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS
  • Intel wstrzymuje sprzedaż układów Xeon SPR-MCC

W ciągu dwóch miesięcy Intel ujawni cenę dwurdzeniowego układu Xeon 7000, który będzie instalowany w wieloprocesorowych serwerach. Jest to układ taktowany zegarem 3 GHz, w którym Intel stosuje technologię Pellston (reperowanie błędów powstających w buforze).

Intel zapowiada, że w pierwszym kwartale 2006 r. na rynek wejdzie dwurdzeniowy układ Dempsey, który razem z chipsetem Blackford stanowić będzie podstawowy element nowej platformy Bensley.

Platforma Bensley wprowadzi do serwerów szereg nowych technologii: sprzętowe wsparcie dla systemów wirtualizacji oraz rozwiązanie noszące nazwę I/O Acceleration Technology (zwiększające szybkość transferu danych między siecią i procesorem). Procesor i chipset korzystać będą z usług podwójnej magistrali danych 1066 MHz. Oznacza to, że każdy rdzeń wymienia dane z pamięcią przez oddzielną, dedykowaną mu ścieżkę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200