Premiera dwurdzeniowych układów Xeon

10 października Intel zaprezentował oficjalnie na konferencji w San Francisco swoje pierwsze dwurdzeniowe układy Xeon (znane pod kodową nazwą Paxville).

Dwurdzeniowy Xeon (przeznaczony dla dwuprocesorowych serwerów) jest już dostępny. Układ (w którym każdy rdzeń dysponuje oddzielnym buforem L2 o pojemności 2 MB) jest taktowany zegarem 2,8 GHz i kosztuje 1043 USD (przy zakupie co najmniej 1000 sztuk).

Intel zastosował w układzie rozwiązanie noszące nazwę "demand-based switching". Jest to system zarządzający poborem mocy, który wyłączą określone części układy, wtedy gdy nie są one używane.

Zobacz również:

W ciągu dwóch miesięcy Intel ujawni cenę dwurdzeniowego układu Xeon 7000, który będzie instalowany w wieloprocesorowych serwerach. Jest to układ taktowany zegarem 3 GHz, w którym Intel stosuje technologię Pellston (reperowanie błędów powstających w buforze).

Intel zapowiada, że w pierwszym kwartale 2006 r. na rynek wejdzie dwurdzeniowy układ Dempsey, który razem z chipsetem Blackford stanowić będzie podstawowy element nowej platformy Bensley.

Platforma Bensley wprowadzi do serwerów szereg nowych technologii: sprzętowe wsparcie dla systemów wirtualizacji oraz rozwiązanie noszące nazwę I/O Acceleration Technology (zwiększające szybkość transferu danych między siecią i procesorem). Procesor i chipset korzystać będą z usług podwójnej magistrali danych 1066 MHz. Oznacza to, że każdy rdzeń wymienia dane z pamięcią przez oddzielną, dedykowaną mu ścieżkę.


TOP 200