Premiera Windows XP

Zgodnie z zapowiedzią wczoraj w Nowym Jorku odbyła się uroczysta premiera nowego systemu operacyjnego Microsoft Windows XP. Premiera polskiej wersji Microsoft Windows XP jest przewidywana na 27 listopada br.

Zgodnie z zapowiedzią wczoraj w Nowym Jorku odbyła się uroczysta premiera nowego systemu operacyjnego Microsoft Windows XP. Premiera polskiej wersji Microsoft Windows XP odbędzie się 27 listopada br.

Bill Gates wygłosił przemówienie inaugurujące tę - jak się podkreśla - najważniejszą w historii firmy Microsoft premierę produktu. Towarzyszyli mu czołowi przedstawiciele branży komputerowej i ponad 50 firm partnerskich. Wśród gośćmi specjalnych był burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani.

Zobacz również:

  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji
  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

W Polsce premierowy pokaz Windows XP dla przedstawicieli prasy, radia i telewizji odbył się w Warszawie, w siedzibie Telewizji Polskiej. Podczas spotkania wystąpił Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft oraz Piotr Pągowski, Country Manager firmy Intel. Premiera polskiej wersji Microsoft Windows XP odbędzie się 27 listopada br.

Windows XP jest dostępny w dwóch edycjach: Professional - przeznaczonej dla firm oraz użytkowników indywidualnych o wyższych wymaganiach; oraz Home Edition - dla użytkowników indywidualnych (domowych). Ta druga edycja zawiera wzbogacone funkcje obsługi fotografii cyfrowej, muzyki i video, a także sieci domowych i telekomunikacji. Obie wersje systemu Windows XP będą dostępne w sprzedaży detalicznej w postaci uaktualnienia i pakietu standardowego.

Przy okazji premiery warto jednak zauważyć, że produkt, który jest "kamieniem milowym na drodze rozwoju firmy" budzi jednak wiele kontrowersji ze strony kręgów prawniczych i przemysłowych. Przede wszystkim krytykowane jest kontynuowanie praktyki zanurzania aplikacji w systemie operacyjnym, zapoczątkowanej włączeniem do Windows 95 przeglądarki Internet Explorer, co zresztą było powodem wytoczenie firmie sprawy antymonopolowej przez rząd USA.

Poza zwiększeniem stabilności systemu, poprzez oparcie go na jądrze pochodzącym z Windows NT, został on "wypakowany" szeregiem mechanizmów i aplikacji (od narzędzi komunikacyjnych po aplikacje rozrywkowe), co czyni z niego dla wielu użytkowników produktem typu "wszystko w jednym".

Podstawowe aplikacje - od messagingu bezpośredniego do cyfrowej fotografii - stały się standardem w nowym systemie operacyjnym. W tej strategii Microsoft jawi się jako przyjazny klientom, ale krytycy nazywają to raczej "antykonkurencyjnoscią".

Klientom dołączone mechanizmy oferują istotne aplikacje bez potrzeby instalowania dodatkowego programowania. Natomiast dla firm tworzących aplikacje konkurencyjne oznacza to dość znaczna utratę rynku. Powstaje też pytanie, czy rozwiązanie "wszystko w jednym" tak naprawdę jest w interesie klienta? Wszak musi przecież za to wszystko zapłacić - bez względu na to, czy potrzebuje tych wszystkich udogodnień, czy nie. Z drugiej jednak strony za wygodę posiadania "wszystkiego pod ręką" zawsze trzeba płacić.

Więcej informacji na temat Windows XP: www.microsoft.com/poland/windowsxp/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200