Premiera Windows 10: Microsoft udostępnia pliki .iso oraz wersję testową

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że użytkownicy chcący zainstalować system Windows 10 „na czysto” (tzn. od podstaw, a nie poprzez aktualizację jednej z poprzednich wersji) mogą już pobierać pliki instalacyjne w formacie .iso. Firma umożliwiła też użytkownikom korporacyjnym skorzystanie z testowego wydania Windows 10 w wersji przeznaczonej dla dużych organizacji.

Do tej pory Microsoft zapowiadając Windows 10 skupiał się przede wszystkim na przekonywaniu użytkowników Windows 7/8 do aktualizowania swoich systemów do najnowszej wersji – tematu instalatora pozwalającego zainstalować system od podstaw właściwie nie poruszano (oczywiście, nie dotyczyło to programu testowego Windows Insider).

Sytuacja zmieniła się w dniu oficjalnej premiery systemu – zaraz po oficjalnym rozpoczęciu dostarczania aktualizacji do użytkowników, którzy wcześniej zarezerwowali taką opcję w systemie, poinformowano również o udostępnieniu plików instalacyjnych .iso, umożliwiających przeprowadzenie „czystej” instalacji Windows 10 na komputerze.

Zobacz również:

Z plików tych można skorzystać na dwa sposoby. Można ich użyć w standardowy sposób, tzn. wykorzystać do zainstalowania systemu od podstaw na komputerze (w tym wariancie do aktywacji systemu należy użyć numeru seryjnego posiadanego systemu Windows 7 lub 8) lub po prostu uruchomić w Windows 7 lub 8 i wykorzystać do zaktualizowania systemu (wtedy podawanie numeru seryjnego nie powinno być niezbędne).

Microsoft udostępnił zarówno niezbędne pliki .iso, jak i proste narzędzie umożliwiające szybkie stworzenie bootowalnego nośnika instalacyjnego (pendrive’a lub nośnika optycznego). Oprogramowanie dostępne jest w wydaniach 32- i 64-bitowych i ponad 30 różnych wersjach językowych.

Firma udostępniła również wersję testową Windows 10 w przeznaczonej dla dużych organizacji wersji Enterprise. Można ją pobrać w postaci pliku .iso i zainstalować na komputerze. Wydanie testowe działa przez 3 miesiące i nie ma żadnych ograniczeń, użytkownik ma do dyspozycji wszystkie funkcje i narzędzia pełnej wersji – jednak po 90 dniach możliwość korzystania z niego zostaje zablokowana.

Jednocześnie Microsoft poinformował o zrezygnowaniu z kontynuowania programu testowego Insider dla Windows 10 Enterprise. Był on korporacyjnym odpowiednikiem publicznych testów Windows 10, w ramach którego firmy mogły testować nowy system. Teraz zostanie on zakończony, a aktywność udostępnionych do tej pory w jego ramach kopii Windows 10 Enterprise wygaśnie 1 października. Alternatywą dla użytkowników firmowych ma być właśnie standardowe wydanie testowe Windows 10 Enterprise.

“Jeśli korzystasz z Windows 10 Enterprise Preview, to po 15 września zaczniesz otrzymywać przypomnienia, że ta wersja niedługo wygaśnie i że nadszedł czas na aktualizację. Po 1 października oprogramowanie przestanie być aktywne, aby dalej korzystać z komputera niezbędne będzie zainstalowanie od podstaw Windows 10, rozpoczęcie 90-dniowych testów Windows 10 Enterprise lub przywrócenie wcześniejszego systemu operacyjnego. Konieczne będzie również przywrócenie wcześniejszych aplikacji i danych” – czytamy w oficjalnym FAQ Microsoftu.

Wszystkie niezbędne pliki instalacyjne oraz informacje dot. instalacji Windows 10 z plików .iso, a także testów Windows 10 Enterprise znaleźć można na stronach Microsoftu:

- pliki .iso Windows 10

- Windows 10 Enterprise (wydanie testowe).

Niezbędne jest na nich zalogowanie się za pomocą darmowego konta Microsoft (Microsoft Account). Dodajmy, że dla większości użytkowników najwygodniejszym sposobem zainstalowania w systemie Windows 10 jest skorzystanie z darmowej (dla użytkowników Windows 7/8/8.1) aktualizacji.


TOP 200