Premiera TOP200 2021

Sezon letni w Computerworld uważamy za otwarty - TOP200 już tu jest! Wyjątkowy dla wszystkich 2020 był rokiem zaskakująco wysokich wzrostów, które na tle osłabionej koniunktury gospodarczej są spektakularnym sukcesem całego sektora ICT. Przejść suchą nogą przez bezprecedensowo trudny czas potrafi tylko branża, która od lat pracuje nad elastycznością, przyspieszaniem działania i wyprzedzaniem trendów.

Premiera TOP200 2021

Branża odporna na kryzys

Przychody całej branży IT w tym roku pozytywnie zaskoczyły - wyniosły 75 mld zł wobec 68 mld zł w ub. r. (w tym w sektorze telekomunikacji - według naszych szacunków - 43,2 mld zł., podczas gdy w ub. r. - 42,8 mld zł). To oznacza aż 9-proc. dynamikę wzrostu. Dla porównania, w poprzednim zestawieniu wzrost wartości rynku był wolniejszy i wyniósł 6%.

To być może nie są rekordowe wzrosty, ale optykę zmienia kontekst ogólnych danych gospodarczych - inflacja w 2020 wynosiła aż 3,2% w ujęciu średniorocznym. Według GUS produkt krajowy brutto (PKB) w 2020 roku był niższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 r., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r. (w cenach stałych roku poprzedniego). To pokazuje, że realny wzrost branży IT jest bardziej niż zadowalający, mimo trudnej sytuacji w tle.

Ważne są nie tylko liczby, ale także nastroje, które okazały się w ostatnim roku wyjątkowo dobre. Przedsiębiorcy z branży IT są na ogół zadowoleni z wyników i optymistycznie patrzą w przyszłość, spodziewając się dalszej poprawy sytuacji.

To dobra wiadomość, która jednocześnie pokazuje, jak silna i nieprzemakalna jest branża IT w Polsce. To sektor, który błyskawicznie dostosował się do nowych warunków w pandemii, nie zwolnił tempa pracy, wsparł klientów w najtrudniejszym początkowym okresie i jednocześnie – znacząco urósł.

W tym roku w naszym zestawieniu TOP200 znalazło się aż 395 firm. Pierwsza trójka największych przedsiębiorstw w Polsce to AB SA, Also Polska** oraz Dell Technologies (Dell EMC)**.

Największe wzrosty w pierwszej dziesiątce zestawienia odnotowały: CD Projekt SA*** – 81%, Xiaomi Poland * 58%, Also Polska** - 39%, Lenovo Technology Poland* – 35% oraz AB SA – 27%.

Topowi klienci ICT

Największy napęd branży IT tradycyjnie daje sektor bankowy – w tym roku przychody ze sprzedaży rozwiązań dla tej grupy odbiorców wzrosły o 11%, a największymi dostawami są, podobnie jak w 2019 r. Blue Media, Luxoft Poland i Asseco Poland. Na drugim miejscu (również bez niespodzianek) znalazł się handel. Co ciekawe lwią część przychodów w 2020 r. gwarantował także sektor publiczny – wartość zamówień wzrosła o niemal jedną piątą, co stanowi odbicie po poprzednim roku, w którym zanotowano spadek. Natomiast na 4. pozycję z 5. awansowały firmy IT – to wzrost aż o 32% wobec poprzedniego roku, wyprzedziły tym samym przemysł i budownictwo.

Optymizm i oczekiwanie na nową normalność

W tegorocznej edycji TOP200 zadaliśmy przedstawicielom firm kilka dodatkowych pytań, m.in. o prognozy na ten rok. Aż 95% stwierdziło, że koniunktura będzie lepsza lub wyraźnie lepsza, a zaledwie 5% oczekuje pogorszenia sytuacji na rynku. Wiara czyni cuda, a taka fala optymizmu może stworzyć dodatkowe pole do wzrostu i poprawić nastroje inwestycyjne firm z branży.

Również przewidywania związane z sytuacją samych firm do końca 2021 roku pokazują, że sytuacja staje się coraz lepsza – ponad 75% przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu zamówień, a jedynie co piąta firma – braku zmian. To oznacza, że przyszłoroczne wyniki TOP200 mogą okazać się rekordowo dobre.

Sformułowanie sytuacja związana z pandemią od miesięcy odmieniane jest przez wszystkie przypadki, parafrazowane i umieszczane we wszelkich możliwych kontekstach, często w połączeniu z przyspieszającą transformacją cyfrową. Jednak trudno przecenić wpływ ostatniego roku na wszystkie aspekty biznesu, z branżą ICT na czele. Większość firm uważa, że ostatnie wydarzenia wpłynęły na poprawę sytuacji branży ICT w Polsce, jedynie 7% zauważa pogorszenie.

Ten optymizm ma solidne globalne tło - jak wynika z prognoz Gartnera, światowe wydatki na IT wyniosą w tym roku 3,9 bln USD, podczas gdy rok wcześniej było to 3,7 bln USD. Najszybciej ma rosnąć segment oprogramowania (9%), a w kolejnym roku – nawet powyżej 10%.

Również sektor sprzedaży sprzętu wzrośnie o 8%. Rynki centrów danych i usług informatycznych mają urosnąć o ponad 6%, zaś usług telekomunikacyjnych – o 4,5%.

Cyfryzacja na sterydach

Pandemia znacząco przyspieszyła cyfryzację w wielu obszarach biznesu, administracji i życia. Zdaniem aż 60% uczestników badania, które przeprowadziliśmy przy okazji przygotowywania zestawienia TOP200, w ciągu najbliższego roku tempo wprowadzania zmian nadal będzie rosło i cyfryzacja będzie galopującym zjawiskiem, natomiast dla 40% - tempo zmian się zmniejszy, ale nadal będzie odczuwalne.

Konieczność cyfryzacji stała się oczywistością w polskich firmach, IT zyskało nową szansę na rozwój. Przestało być niezauważalnym zestawem narzędzi działających w tle, dla wielu organizacji z dnia na dzień stało się warunkiem koniecznym dla sprawnego działania.

Zrównoważony rozwój – wschodząca gwiazda megatrendów

W ramach tegorocznej edycji TOP200 przeprowadziliśmy wywiady z 26 osobami odpowiedzialnymi za strategię wiodących firm sektora ICT działających w naszym kraju. To, co rzuca się w oczy, to ogromna duma, z jaką opowiadają o ostatnim roku, o tym, jak dobrze poradziły sobie ich organizacje w tych bezprecedensowych warunkach.

Co ciekawe i optymistyczne – coraz częściej rozmawiamy o zrównoważonym rozwoju firm ICT, a w naszych wywiadach wielokrotnie pojawiał się wątek zmniejszania śladu węglowego, zielonej energii i ważnej roli sektora IT w proekologicznych działaniach. To nie tylko eliminacja zużycia papieru, dzięki rozpowszechnianiu narzędzi do elektronicznego obiegu dokumentów, ale także redukcja zanieczyszczeń generowanych przez IT dzięki modelowi chmurowemu. Według szacunków, branża IT jest odpowiedzialna za 2-5% emisji CO2, głównie w związku z pracą dużych centrów danych i ośrodków obliczeniowych. Migracja do chmury, do bardziej efektywnych energetycznie DC może być odpowiedzią na to wyzwanie.

Więcej informacji, wykresy oraz tabele - w TOP200 2021

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200