Premiera Pentium 4 już w poniedziałek

Modyfikacje w architekturze nowego Pentium są największymi od czasu wprowadzenia na rynek w 1995 r. układów Pentium Pro.

Oficjalna premiera najnowszego procesora Pentium 4 Intela odbędzie się w poniedziałek - podały źródła zbliżone do producenta. Nowa jednostka ma przede wszystkim znaleźć zastosowanie w wysokiej klasy komputerach osobistych oraz stacjach roboczych. Tego dnia mają być także ujawnione jej ceny.

Zmiany w konstrukcji Pentium 4 są - jak stwierdzili przedstawiciele Intela już w sierpniu br. - najpoważniejszymi zmianami w architekturze procesorów firmy od czasu wprowadzenia na rynek w roku 1995 układów Pentium Pro.

Analitycy spodziewają się, że pierwsze modele nowego procesora będą taktowane zegarem o częstotliwości ok. 1,5 GHz. Zastosowana mikroarchitektura o nazwie NetBurst ma zapewnić natomiast lepszą obsługę grafiki, multimediów, wydajniejsze korzystanie z Internetu oraz sprawniejsze wykonywanie wielu aplikacji jednocześnie.

Jedną z nowych cech Pentium 4 ma być mechanizm pozwalający na dwukrotnie szybsze wykonywanie instrukcji matematycznych niż wykonuje to pozostała część procesora. Układ ma być także wyposażony w szynę systemową o częstotliwości 400 MHz, podczas gdy Pentium III wykorzystuje jedynie rozwiązanie 133 MHz. Nowe ma być też rozwiązanie pamięci podręcznej Transfer Cache o pojemności 256 KB. Jednostki mają być również wyposażone w technologię do strumieniowej transmisji plików audio i wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200