Prawo do prowadzenia komputera

Za 220 zł każdy Polak może otrzymać Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy.

Za 220 zł każdy Polak może otrzymać Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy.

Idea Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy (ECDL) powstała 5 lat temu w Finlandii. Ma to być jednolity certyfikat, zaświadczający że jego posiadacz włada podstawowymi umiejętnościami obsługi komputerów i oprogramowania.

Upowszechnieniem idei prawa jazdy w Polsce zajęło się Polskie Towarzystwo Informatyczne, które przeszkoliło pierwszych 17 egzaminatorów i przygotowało pytania egzaminacyjne. W lutym br. powstało Polskie Biuro ECDL, którego zadaniem jest koordynacja prac, obsługa informacyjna systemu nadawania praw jazdy i nadzór nad rzetelnością egzaminów.

Aby skontrolować umiejętności zainteresowanego otrzymaniem Komputerowego Prawa Jazdy, przeprowadzanych jest 7 egzaminów, w tym jeden praktyczny. Obejmują one obsługę edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego, bazy danych, prostych programów graficznych i prezentacyjnych, a także aplikacji wykorzystywanych w sieciach komputerowych.

"Nie spotkałem się z sytuacją, w której taki certyfikat byłby potrzebny" - twierdzi Bartłomiej Chodkowski, informatyk z Wedla S.A. - "Albo ktoś zna się na komputerach, albo nie - kłamstwo nic tu nie pomoże. Z drugiej zaś strony, na wysokie stanowiska przyjmuje się osoby, które w życiu nie miały myszy w ręku, a od razu dostają do użytkowania drogi sprzęt" - dodaje Bartłomiej Chodkowski. Jego zdaniem, sprawdzian kwalifikacji jest potrzebny. Stanisław Trzciński, dyrektor ds. artystycznych i repertuarowych w Polygram Polska, uważa, że certyfikat jest dobrym rozwiązaniem, pomagającym pracodawcy w podjęciu pierwszej decyzji. "Oczywiście, później mamy miesięczny okres próbny, kiedy ewentualne nieporozumienia wychodzą na jaw" - zauważa Stanisław Trzciński.

W roku 1996 fińską inicjatywę komputerowego prawa jazdy poparła Rada Europy, włączając ECDL do pakietu inicjatyw z zakresu budowy globalnego społeczeństwa informacyjnego. Jesienią ub.r. Rada Europy zaleciła wprowadzanie ECDL krajom Europy Środkowo-Wschodniej, jako jedno z działań dostosowawczych. Egzaminy na ECDL przeprowadza obecnie obok Finlandii, Szwecja, Francja, Irlandia, Dania i Norwegia.


TOP 200