Prawo do odłączenia. Belgia zakaże połączeń telefonicznych i e-maili od szefa poza godzinami pracy

Prawo do odłączenia ma na celu ochronę czasu prywatnego pracowników. Wejdzie w życie 1 lutego w Belgii. To kolejny kraj, który zdecydował się na jego wprowadzenie.

Prawo do odłączenia zacznie obowiązywać w Belgii / Fot. gustavofrazao, depositphotos.com

Prawo do odłączenia zacznie obowiązywać w Belgii / Fot. gustavofrazao, depositphotos.com

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają chronić pracowników przed przepracowaniem i wypaleniem, pracownicy w Belgii będą mieli prawo ignorować telefony od pracodawców poza godzinami pracy.

Od 1 lutego 2022 r. w Belgii zostanie wprowadzone "prawo do odłączenia", które skutecznie zabroni szefom kontaktowania się z pracownikami, gdy nie są oni w pracy, z wyjątkiem nagłych lub innych "wyjątkowych" okoliczności.

Zobacz również:

  • Powstała nowa forma usługi Microsoft 365

Sprawdź: Kopanie kryptowalut

Według belgijskiej gazety De Morgen, nowe zasady zostały określone w liście do urzędników państwowych przez Petrę De Sutter, minister służby cywilnej belgijskiej Partii Zielonych. W liście De Sutter powiedziała, że potrzebne są większe zabezpieczenia, aby chronić pracowników przed nadmiernym stresem i wypaleniem, dodając, że umożliwienie pracownikom pełnego odłączenia się od pracy było "związane z pozytywnymi wynikami w zakresie dobrostanu, takimi jak lepsza koncentracja, lepsza regeneracja sił i bardziej zrównoważony poziom energii".

Wypalenie zawodowe stało się szczególnie problematyczne w obliczu rozwoju pracy zdalnej.

Prawo do odłączenia nie dla wszystkich

Co ciekawe, na razie nowe przepisy dotyczące prawa do odłączenia mają zastosowanie tylko do federalnych urzędników służby cywilnej. Przewiduje się, że ostatecznie zostaną wprowadzone szersze przepisy, obejmujące sektor prywatny.

Belgia dołącza tym samym do rosnącej listy krajów europejskich, które wprowadziły środki mające na celu ochronę pracowników przed uciążliwymi szefami.

Zobacz: Nagrywanie ekranu

Irlandia wydała nowy kodeks postępowania dla pracodawców w kwietniu 2021 r., który dekretował, że wszyscy pracownicy mają prawo do wyłączenia się z pracy na koniec dnia i nie wymaga się od nich wykonywania żądań związanych z pracą w czasie wolnym. Obejmuje to wszelką komunikację z kierownikami lub współpracownikami, a pracodawcy nie mogą karać pracowników, jeśli odrzucą ich żądania załatwienia spraw związanych z pracą w czasie wolnym.

Podobne wytyczne wprowadzono w Portugalii w listopadzie dla wszystkich firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Zgodnie z prawem do odłączenia w tym kraju, pracodawcy, którzy naruszają wytyczne, kontaktując się z pracownikami w czasie prywatnym, podlegają karze grzywny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200