Prawo Moore'a - wygląda na to, że dochodzimy do ściany

GlobalFoundries - jeden z wiodących producentów układów scalonych - podjął zaskakującą i dającą wiele do myślenie decyzję. Poinformował , że zawiesza program rozwoju półprzewodników wytwarzanych przy użyciu technologii FinFET 7 nm.

Firma skoncentruje obecnie swoją uwagą wyłącznie na produkcji scalaków wytwarzanych przy użyciu technologii 12 i 14 nm. Dlatego będzie musiała zwolnić co najmniej 5% pracowników (a zatrudnia ich obecnie 18 tys.). Ale jeszcze gorsze zmartwienie ma firma AMD, która kupuje od GlobalFoundries układy scalone.

Będzie teraz zmuszona zmienić swoją strategię i skorygować ją w taki sposób, aby mogła stawić czoła Intelowi. A będzie to trudne biorąc pod uwagę fakt, że Intel zamierza uruchomić produkcję układów wytwarzanych przy użyciu technologii 10 nm za dwa lata. Decyzja firmy GlobalFoundries nie ułatwi jej tego.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować

Podsumowując można zaryzykować stwierdzenie, że krok po kroku dochodzimy do ściany, że którą prawo Moore'a nie będzie już obowiązywać. Praw fizyki nie da się zmienić i nie można z nieskończoność zmniejszać rozmiarów układów scalonych i odległości jakie dzielą w takich układach jeden tranzystor od drugiego. Już obecnie wielkość tranzystora mierzona jest w elektronach.

Pewne nadzieje można tu wiązać z nowymi litograficznymi technologiami, takimi jak np. Extreme Ultraviolet Lithography (ekstremalna litografia ultrafioletowa). Naukowcy zaczęli ją dopiero testować i jak na razie wiadomo, że jest bardzo droga, a pierwsza, eksperymentalna linia produkcyjna zajmuje dwa piętra dużego budynku.

Aktualizacja: 31 sierpnia 2018 11:29

AMD ogłosiło oficjalnie pod koniec sierpnia, że zapowiadane procesory 7 nm będzie produkować tajwańska firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200