Prawo Moore'a będzie aktualne przez kolejne 10 lat

Intel twierdzi, że opracował proces technologiczny, dzięki któremu możliwa stanie się produkcja procesorów taktowanych zegarem 20 GHz. Układy te będą zawierały miliard tranzystorów.

Intel twierdzi, że opracował technologię, która sprawi, że prawo Moore'a będzie aktualne jeszcze przez co najmniej 10 lat. Oznaczałoby to, że możliwa będzie produkcja procesorów osiągających prędkość nawet 20 GHz i zawierających około miliarda tranzystorów. Dla porównania, pierwszy "tranzystorowy" procesor IBM zawierał ich ok. 2000. Pentium 4 zbudowane są w oparciu o 42 mln tranzystorów.

Intel utrzymuje, że inżynierom firmy udało się stworzyć tranzystory o wymiarach zaledwie 80 atomów. Umożliwiają one zmianę stanu ("1 i 0") ponad tysiąc razy szybciej niż tranzystory stosowane obecnie. Ponadto procesory wytworzone w nowej technologii pobierają znacznie mniejsze ilości energii niż układy tradycyjne.

Zobacz również:

  • Data storytelling jako kluczowa umiejętność w podejmowaniu decyzji opartych na danych
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Prawo Moore'a mówi, że prędkość, z jaką działają mikroprocesory, podwaja się co 18 miesięcy. Dotychczas twierdzenie to okazywało się słuszne. Producenci mikroprocesorów przypuszczali jednak do niedawna, że prawo sformułowane przez współzałożyciela Intela niedługo się zdezaktualizuje. Powodem tego miały być właściwości fizyczne krzemu, który - według sceptyków - osiągnie niedługo szczyt swoich możliwości jeżeli chodzi o wykorzystanie w procesorach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200