Prawie 64-bitowy

Nowa wersja Solarisa o zwiększonej wydajności, zawiera wiele 64-bitowych rozszerzeń.

Nowa wersja Solarisa o zwiększonej wydajności, zawiera wiele 64-bitowych rozszerzeń.

Firma SunSoft ogłosiła dostępność kolejnej wersji systemu operacyjnego Solaris, oznaczonej numerem 2.5.1. Podobnie jak poprzednie wersje, tak i nowy Solaris dostępny jest zarówno dla platform SPARC i UltraSPARC, jak i Intel oraz PowerPC.

Nową wersję systemu wyposażono w wiele rozszerzeń w kierunku 64-bitowego Unixa. Solaris zawiera między innymi 64-bitowe KAIO (Kernel Asynchronous Input/Output) umożliwiające szybkie, asynchroniczne przesyłanie dużej liczby danych między pamięcią a dyskami. Kolejna wersja systemu ma już być w pełni 64-bitowa ze wsparciem dla aplikacji 32-bitowych.

Serwer zoptymalizowany

Solaris 2.5.1 od swego poprzednika odróżnia się przede wszystkim większą wydajnością pracy na procesorach UltraSPARC i Intel. W przypadku tego pierwszego zwiększono szybkość pracy sterowników graficznych (obróbka grafiki trójwymiarowej) i wydajność WABI.

Optymalizacja pracy systemu na platformie intelowskiej, na procesorach Pentium i Pentium Pro pozwoliła uzyskać 25% zwiększenie wydajności pracy systemu w stosunku do wersji 2.5 w środowisku bazodanowym Oracle'a. Nie bez znaczenia było zastosowanie 64-bitowego KAIO, który przyspiesza działania wykonywane na dużych bazach danych.

Innym istotnym, nowym rozszerzeniem systemu jest zwiększenie ilości obsługiwanej pamięci wirtualnej. Obecnie maksymalny jej rozmiar 3,75 GB. Elastyczniejszy jest też podział pamięci między jądrem systemu a aplikacjami użytkownika. Jądro może wymagać 250 MB, pozostawiając nadal dla aplikacji przestrzeń 3,75 GB.

System obsługuje też większą niż dotąd liczbę użytkowników (User ID) - obecnie 2 mld. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu identyfikatora użytkownika z 16 do 32 bitów.

Otoczka systemu

Solaris to jednak nie sam system operacyjny, ale także aplikacje, które pozwalają wykorzystać oferowane przez niego możliwości.

W skład pakietu wchodzi także CDE (Common Desktop Environment) w wersji 1.0.2, graficzne środowisko pracy mające identyczny wygląd, jak w innych systemach unixowych. Dzięki CDE dostęp do zasobów sieciowych jest praktycznie przezroczysty z punktu widzenia użytkownika, a wszystkie najczęściej używane polecenia unixowe mają swój ikoniczny odpowiednik na ekranie. Środowisko to obsługuje także w identyczny sposób - jak Windows na komputerach PC - operacje "przeciągnij, i upuść" w odniesieniu do wszystkich obiektów widocznych na ekranie - zarówno plików, jak i komend.

CDE kompatybilny jest ze standardami Motif, X11, MIME i XAPIA. Wspiera także aplikacje OpenWindows i OpenStep oraz rozszerzenia graficzne XGL, XIL i PEX.

Wraz z Solaris 2.5.1 dostarczane jest także Wabi 2.2 - oprogramowanie umożliwiające uruchamianie w środowisku Solaris aplikacji napisanych dla Microsoft Windows. Nowa wersja tego oprogramowania ma poprawioną wydajność, zredukowane zapotrzebowanie na pamięć, a także obsługuje większą liczbę aplikacji Windows niż wersja 2.1. Nowe Wabi wspiera także multimedia oraz mechanizm ODBC.

Użytkownicy maszyn SPARC otrzymują dodatkowo z systemem nową wersję oprogramowania Solstice Backup, oznaczoną numerem 4.2. Posiadacze serwerów z procesorem Intela otrzymują z Solarisem 2.5.1 poprzednią wersję pakietu (4.1).

Backup 4.2 jest lepiej zintegrowany z modułem SNMP do zarządzania sieciami SunNet Manager, a także zawiera wszystkie poprawki, które pojawiły się po premierze w poprzedniej wersji produktu.

Do Solarisa dołączono też nową wersję Solstice AdminSuite 2.2. W porównaniu z wersją 2.1 zawiera on następujące zmiany: obsługuje większą liczbę użytkowników (co jest zrozumiałe, jeśli uwzględni się zwiększenie limitu w samym systemie), wyposażony jest w interfejs linii komend i zawiera nowe opcje obsługi odległych zasobów.

Warianty sprzedaży

Wprowadzenie nowej wersji systemu przyniosło zmianę nazewnictwa i sposobu sprzedaży Solarisa. Obecnie oprogramowanie dostępne jest w pięciu wariantach.

Podstawowa wersja Solaris Desktop posiada licencję dla 1-2 jednocześnie pracujących użytkowników i może pracować na serwerze jednoprocesorowym. Użytkownicy, którzy chcą wykorzystywać większą liczbę procesorów, mogą zakupić wersję Solaris Desktop High-end (tylko platforma SPARC). Nadal jednak na ich serwerze będzie mogło jednocześnie pracować 1-2 użytkowników.

Jeśli klient chce posiadać wersję umożliwiającą logowanie na serwerze o nieograniczonej liczbie użytkowników, a jednocześnie wystarczy mu obsługa przez system tylko jednego procesora, to powinien kupić Solaris Workgroup Server. Ci, którzy wymagają obsługi maksymalnie do czterech procesorów, powinni nabyć Solaris Application Server.

Dla najbardziej wymagających użytkowników dedykowana jest wersja Solaris Enterprise Server (tylko dla platformy SPARC) potrafiąca obsługiwać do 30 procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200