Prawdziwa miara znaczenia IT

Trzy lata temu Organika SA podjęła walkę o uzyskanie czołowej pozycji rynkowej w swojej branży. Środkiem do celu miało być objęcie wspólnym systemem informatycznym i informacyjnym wszystkich procesów biznesowych przedsiębiorstw w Grupie.

Prawdziwa miara znaczenia IT

Każda zmiana w organizacji napotyka na opór. Nawet małe kroki rodzą niekiedy niepewność, dlatego warto zdecydować się od razu na duży skok. Może on na początku wywołać wstrząs w organizacji, jednak w konsekwencji zaowocuje pozycją rynkowego lidera.

Radykalna zmiana założeń

Zakłady Chemiczne Organika zdecydowały się na takie radykalne zmiany modelu zarządzania biznesem w 2011 roku. Postanowiono wdrożyć system informacyjny (ERP, obiegi dokumentów, mHR, MWS) obejmujący zasięgiem wszystkie procesy gospodarcze ośmiu firm grupy kapitałowej Organika. Zadanie to zostało powierzone Rafałowi Majce. W Organice rozpoczęły się prace nad unifikacją procesów biznesowych we wszystkich dziedzinach działalności. Przyjęto założenie, że każdy element procesu biznesowego będący nośnikiem informacji powinien mieć swoje odzwierciedlenie w modelu informatycznym. Każdy przekaz informacji, dotychczas realizowany często telefonicznie, via dokument papierowy lub e-mail, stał się częścią elektronicznego procesu biznesowego. Nałożenie systemu obiegu dokumentów na klasyczne rozwiązania ERP miało doprowadzić do ulepszenia procesów, zunifikowania ich, dając możliwość stosowania analiz wspólnych na wszystkich poziomach agregacji i dekompozycji zgromadzonych danych. Wdrożenie miało przynieść uporządkowanie działań biznesowych procedurami systemowymi. Tak, aby możliwe było wprowadzanie zmian organizacyjnych poprzez zmianę wprowadzaną w systemie rejestracji i przetwarzania informacji. "To podejście odwrotne do zmiany klasycznej, kiedy zmiana w organizacji pociąga za sobą zmianę w systemie informatycznym. Założeniem staje się poprawność procesu biznesowego w systemie. Wprowadzenie zmiany w systemie jest sygnałem do zmiany organizacji pracy" - tłumaczy Rafał Majka. Skala wdrożenia była imponująca, Organika zyskała system klasy ERP BPSC Impuls 5 obejmujący moduły BI, BU, FI, ST, Intrastat, DY, GM, Laboratorium,Transport, MRP, Harmonogramowanie, KP, mHR, EDI, MWS, Obiegi dokumentów i procedur obsługi klienta.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Zmiana zaczyna się od ludzi

Przeprowadzenie organizacji z obiegu informacji telefoniczno-papierowej do organizacji informacyjnej nie było łatwym zadaniem. Rafał Majka spędził długie godziny na rozmowach z pracownikami firmy, kreśląc im wizje rozwoju organizacji poprzez wykorzystanie technologii. "Oczywiście, napotykałem opór, ale nie złościłem się na nikogo, kto narzekał na system, tylko starałem się, i dalej się staram, na spotkaniach punktować korzyści płynące z wdrożenia. Myślę, że wskutek takiego merytorycznego podejścia do tematu tylko wyjątkowe jednostki nie są w stanie się tej ideologii poddać" - uśmiecha się Rafał Majka. "Zawsze przy dużej zmianie będą liderzy i ci, którzy nie wsiądą do tego pociągu. Przy odpowiedniej metodyce pokazywania zysku i korzyści w przyszłości ludzie zaczynają tym żyć. Udało mi się stworzyć zespół, który żył wdrożeniem i dzięki temu osiągnęliśmy sukces" - tłumaczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200