Praktykuj i pracuj u najlepszych

Wybierając firmy, do których aplikuje się na praktyki lub pierwszą pracę, warto przejrzeć rankingi najlepszych pracodawców.

Rankingi przygotowywane są przez różne firmy i biorą pod uwagę opinie pracowników firm lub ich postrzeganie przez osoby wchodzące na rynek pracy. Pokazują one, w których firmach pracownicy mają szanse na rozwój zawodowy, jaka jest atmosfera pracy, jaki stosunek do firm mają pracownicy, jak oceniają wynagrodzenie i inne świadczenia.

Na podium rankingu Glassdoor Facebook

W opublikowanym pod koniec 2012 r. raporcie 50 najlepszych pracodawców króluje Facebook. Ranking Glassdoore sporządzono na podstawie opinii 500 tys. pracowników, którzy oceniali firmy pod kątem możliwości rozwoju zawodowego, wynagrodzenia i świadczeń, poziomu kultury panującej w firmie itp. Na drugim miejscu rankingu znalazła się firma McKinsey & Company, a na trzecim Riverbed Technology.

Pierwsza 10. Rankingu 50 najlepszych pracodawców Glassdoore:

W rankingu IT rządzi Google

Na podstawie trzeciej edycji badania przeprowadzonego przez firmę Antal International pod patronatem Business Centre Club powstał ranking najbardziej pożądanych pracodawców dla specjalistów i menedżerów w branży IT oraz telekomunikacja. Na podium znaleźli się Google, IBM i Microsoft. Na kolejnych miejscach uplasowały się Samsung Electronics, Oracle, Hewlett-Packard, Dell i Sabre. Badanie pozwoliło także odpowiedzieć na pytanie, jakie warunki zatrudnienia były najwyżej ocenione we wskazanych organizacjach. Do najbardziej cenionych warunków zatrudnienia oferowanych przez firmy wyróżnione w rankingu Antal International należy styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność. "Kandydaci, z którymi współpracujemy, zwracają również uwagę na dostęp do najnowocześniejszych technologii i możliwość rozwoju zawodowego" - podkreśla Monika Daczka, menedżer Antal IT Serices. I dodaje, że najbardziej pożądani pracodawcy oferują zatrudnionym sporo benefitów. Do najczęściej spotykanych należą: opieka medyczna, służbowy laptop i telefon oraz karta fitness.

Podium rankingu najbardziej pożądanych pracodawców dla specjalistów i menedżerów w branży IT oraz telekomunikacja Antal International:

AudIT: pracodawcy z największą liczbą entuzjastów

W pierwszej edycji badania Computerworld "AudIT - najlepsze miejsce pracy IT w Polsce 2012", przeprowadzonym przy współpracy z TNS Polska i Uglik Reaserch&Consulting, wyłoniliśmy trzy firmy, które otrzymały tytuł "Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce". Zostały nimi: Capgemini Polska, Sii oraz UPC Polska. Badanie pokazało, że w Capgemini Polska jest wielu entuzjastów, którzy mogą motywować innych do działania. Stanowi to dobry punkt wyjścia do rozwoju firmy. Pracownicy wysoko cenią wizerunek firmy, szczególnie bycie fair play, warunki pracy i dostępności przełożonego w przypadku problemów.

Z kolei w Sii dominującą grupą pracowników - stanowiącą prawie 60% załogi - są entuzjaści, którzy mogą motywować innych do pracy. Pracownicy Sii oceniają bardzo wysoko współpracę wewnątrz działów, darzą też firmę szacunkiem. Ponadto osoby na stanowiskach kierowniczych cechuje wyższy poziom satysfakcji, co wskazuje, że mają one potencjał do motywowania podwładnych, a pracownicy podkreślają dobrą współpracę z przełożonymi. Natomiast w UPC Polska odsetek najbardziej pożądanej grupy pracowników - entuzjastów - wynosi 40%. Wysoki jest też odsetek "rezydentów", którzy po dostatecznym zmotywowaniu mogą stać się entuzjastami. Pracownicy UPC doceniają współpracę z kolegami z działu - aż 74% badanych określiło ją jako "dobrą" bądź "bardzo dobrą". Co ważne, pracownicy postrzegają firmę jako innowacyjną i dynamiczną oraz oferującą usługi wysokiej jakości.

"AudIT - najlepsze miejsce pracy IT w Polsce 2012":

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200