Praktyczne porady dla administratorów na 2012 rok

Eksperci z firmy Netasq opublikowali zestaw porad na 2012 rok dla administratorów sieci firmowych. Prócz prezentacji wektorów potencjalnych ataków inżynierowie podpowiadają kroki jakie ich zdaniem należy podjąć, by zminimalizować ryzyko ataku.

Wielu specjalistów od bezpieczeństwa zwraca uwagę na zagrożenia związane z coraz popularniejszymi w firmach urządzeniami mobilnymi (w tym z coraz popularniejszym systemem Android). Fabien Thomas, CTO firmy Netasq, producenta firewalli, postanowił zwrócić uwagę na inne jego zdaniem istotne kwestie. Co ciekawe wśród porad znajduje się zalecenie by nie spieszyć się z wdrażaniem protokołu IPv6

Prezentujemy pięć zagadnień bezpieczeństwa, na które zdaniem eksperta Netasq, administratorzy firmowych sieci powinni zwrócić w roku 2012 szczególną uwagę:

Traktuj badanie podatności na ataki jako najwyższy priorytet

Większość infekcji złośliwym oprogramowaniem w 2011 r. wykorzystywała luki, dla których stworzono stosowne łatki (np. XSS, SQL Injection, directory traversal itd.). Ważne jest zatem, aby w 2012 roku administratorzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo sieci firmowych traktowali wykrywanie podatności na ataki w aplikacjach sieciowych jako jeden z priorytetów swojej pracy. Warto zadbać o niezbędne aktualizacje i załatanie ewentualnych luk w aplikacjach. Nie zawadzi ponowna kontrola konfiguracji zapory oraz haseł zabezpieczających - być może uda się w ten sposób wykryć i naprawić trywialne błędy.

Zobacz również:

  • Cyberprzestępcy z dostępem do coraz tańszych narzędzi

Uważaj na socjotechnikę w mediach społecznościowych

Stosowanie przez cyberprzestępców sztuczek socjotechnicznych nie jest niczym nowym. Jednak w dobie Web 2.0 gwałtowny rozwój tego typu oszustw przybrał na sile. Ważną rolę w walce z socjotechniką odegra w 2012 roku połączenie edukacji użytkowników z wdrożeniem kontroli aplikacji na obrzeżach sieci czy firewallu. Symultaniczność tych działań jest zdaniem eksperta bardzo istotna, ponieważ coraz częściej firmy starają się wykorzystywać potencjał marketingowy mediów społecznościowych, zapominając przy tym o czyhających w tego typu miejscach zagrożeniach. Koniecznym wydaje się zatem dbanie o bezpieczeństwo sieci firmowej i m.in. zastąpienie blokowania aplikacji Facebooka inteligentniejszą analizą przepływu danych. Pozwoli to na wykrywanie zagrożeń w kodzie i eliminowania ich w locie, dostarczając bezpieczną zawartość użytkownikowi końcowemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200