Pracownicy czują się "niewidzialni" na platformach do współpracy online. Wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma swoje zalety, ale ma też wady. Wielu pracowników czuje, że nikt ich nie zauważa, a ich praca nie ma większego sensu.

Pracownicy często nie są zadowoleni z pracy w dobie cyfrowej / Fot. Bench Accounting, Unsplash.com

Pracownicy często nie są zadowoleni z pracy w dobie cyfrowej / Fot. Bench Accounting, Unsplash.com

Firma Adaptavist, zajmująca się transformacją cyfrową, informuje w swoim raporcie, że wielu pracowników ma wrażenie, że nikt ich nie zauważa. Są "niewidzialni" dla przełożonych czy współpracowników.

Sprawdź: Discord

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Możliwość decyzji co do miejsca wykonywania pracy sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi
  • Kiedy wodór zastąpi ropę, gaz i węgiel

Adaptavist przeprowadziła ankietę na 1600 pracowników i informuje, że menadżerowie firm powinni wykazywać się większą empatią wobec swoich pracowników. W raporcie czytamy, że należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób codzienne czynności personelu zmieniły się w dobie pandemii. Ponadto pracownicy byliby wdzięczni, gdyby ich szefowie poprosili o więcej informacji zwrotnych na temat używanych narzędzi.

Lubimy pracę zdalną, ale nie ukrywamy, że ma wady

Wiele osób (43%) woli pracę zdalną, ale wielu też tęskni za pracą ramię w ramię w biurze. Pracownicy skarżą się, że nie ma możliwości spotkań, również z przypadkowymi kolegami i koleżankami, z którymi nie pracują bezpośrednio. Zdecydowana większość (75%) stwierdziła również, że platformy cyfrowe zapewniają mało pożądaną "niewidzialność". Często mamy wrażenie, że wykonujemy jakieś zadania, ale nikt ich nie doceni i nie zauważy.

Zobacz: TPM

Kierownictwo często nie ma kontaktu z pracownikami, a także nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak zmieniła się praca w ciągu ostatnich dwóch lat. Wielu pracowników (35%) chce większej liczby szkoleń i możliwości uczenia się, a drugie tyle (35%) oczekuje lepszego oprogramowania i sprzętu. Co więcej, 34% ankietowanych chciałoby też, aby ich szefowie byli "bardziej realistyczni".

Z raportu wynika, że pracownicy są często przeciążeni zbyt wieloma narzędziami i często spędzają dużo czasu na przeszukiwaniu platform i usług online, by zdobyć potrzebne informacje czy pliki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200