Pracownicy IT i Telekomunikacji mogą liczyć na najwyższe pensje

Mimo że wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 12,6% i wciąż jest stosunkowo wysoki, w wielu branżach widoczny jest rynek kandydata. Specjaliści z firm rekrutacyjnych zauważają, że wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest coraz mniej na rynku w stosunku do zapotrzebowania, dlatego tych najlepszych pracodawcy kuszą coraz wyższymi zarobkami. Najwyższe zarobki osiągają pracownicy w branży IT i Telekomunikacji, zarówno zajmujący stanowiska techniczne jak i sprzedażowe.

Dane i obserwacje pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę Antal International na podstawie procesów rekrutacyjnych zrealizowanych pomiędzy grudniem 2010 r. a majem 2011 r. Liczba procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wszystkie zespoły firmy pozwala uważać, że pracodawcy wszystkich sektorów aktywnie poszukują nowych pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów dostrzegane jest przede wszystkim w przypadku branż: IT, finanse i motoryzacja.

Rynek zabiega coraz mocniej o doświadczonych inżynierów - o ich umiejętności rywalizują nie tylko polscy pracodawcy, ale także firmy niemieckie. Dlatego też pracownicy branży IT i Telekomunikacji, zarówno zajmujący stanowiska techniczne jak i sprzedażowe osiągają najwyższe zarobki. Stawki w tej branży wynoszą średnio około 12 000 PLN brutto miesięcznie. Przykładowo, Java Developer zarabia 11 000 PLN brutto miesięcznie, ale już Business Development Manager w dużej, warszawskiej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 39 000 PLN brutto.

Zobacz również:

Dodatkowym atutem zwiększającym zarobki na stanowiskach technicznych jest posiadanie specjalistycznych certyfikatów, na przykład dotyczących zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu czy Cisco. "Wysoko wyspecjalizowani pracownicy w działach IT niejednokrotnie posiadają unikalną wiedzę i kompetencje - takich specjalistów jest na rynku zaledwie kilkunastu" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Na równie dobre zarobki mogą liczyć w Polsce inżynierowie. Konkurencję pogłębiają coraz intensywniejsze działania niemieckich pracodawców, mające na celu skłonienie specjalistów do wyjazdu. Przekłada się to na rosnące zarobki w tej branży. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 11 000 PLN brutto. W Łodzi Quality Manager zarabia 10 000-15 000 PLN brutto mięsiecznie. W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku zwykle można zarobić więcej - od około 12 000 PLN brutto miesięcznie.

"Często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkim mieście. Zdarza się tak najczęściej w przypadku firm produkcyjnych, które często ulokowane są z dala od największych aglomeracji" - wyjaśnia Artur Skiba. W projektach prowadzonych przez konsultantów Antal International najwyższe wynagrodzenia inżynierów na stanowiskach takich jak Supply Engineer, Quality Engineer czy Process Engineer z wąską specjalizacją sięgały 10 000 PLN brutto miesięcznie.


TOP 200