Praca zespołowa z zestawami biurowymi open source

Holenderska firma O3Spaces udostępniła oprogramowanie do pracy zespołowej, które ma konkurować z Microsoft SharePoint.

Oprogramowanie o nazwie O3Spaces Workplace, pracujące z zestawami open source StarOffice i OpenOffice.org, jest jeszcze jednym krokiem na drodze zapewnienia ekwiwalentnej alternatywy dla oprogramowania Microsoft Office. Pojawiło się ono w momencie, kiedy Microsoft rozwija kampanię marketingową związaną z nową wersją Office.

OpenOffice.org i jego komercyjny odpowiednik StarOffice, sponsorowany przez Sun, konkurują bezpośrednio z Microsoft Office i mogą obsługiwać formaty dokumentów Office, ale nie mają takiego zaplecza jak SharePoint. O3Spaces zamierza to zmienić.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Oprogramowanie O3Spaces Workplace jest zbudowane na platformie J2EE i wykorzystuje Apache Tomcat oraz bazę danych PostgreSQL. Przystosowane jest też do współpracy z usługami katalogowymi LDAP. Pracuje na platformach Linux, Solaris i Windows (32-bity).

Użytkownik może uzyskać dostęp do swoich dokumentów przechowywanych w O3Spaces za pośrednictwem OpenOffice, poprzez dostosowywany interfejs webowy AJAX lub opcjonalny Desktop Assistant, opary na Javie. Technologia wyszukiwania obsługuje formaty PDF, ODF (OpenOffice) i oraz MS Office.

Mechanizmy zawarte w oprogramowaniu to m.in. automatyczne powiadamianie o zmianach w dokumentach, O3Messenger, do komunikacji z współdzielonymi kalendarzami, i zarządzanie przepływem zadań. Wbudowano też kontrolę wersji oraz RTM (Rights Management Services) określające sposób dystrybucji i korzystania z dokumentu.

O3Spaces Workplace jest licencjonowane w systemie 'za użytkownika' - do 100 użytkowników, i 'za CPU' - powyżej 100 użytkowników, z subskrypcją uaktualnień. Cena rozpoczyna się od 295 euro, za licencję dla 5 użytkowników. Licencja dla 100 użytkowników kosztuje 5 900 euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200