Praca zdalna napędza sprzedaż pecetów

Popyt na nowe komputery osobiste będzie się utrzymywał na wysokim poziomie - prognozują analitycy IDC. W ostatnim kwartale 2020 r. dostawy PC mogą być wyższe o prawie 1/5 w stosunku do końcówki 2019 r. Trend utrzyma się w 2021 r.

IDC szacuje, że w czwartym kwartale kończącego się roku nastąpi 18,2-procentowe zwiększenie dostaw komputerów stacjonarnych i przenośnych w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Motorem napędzającym sprzedaż będą, rzecz jasna, notebooki – w samodzielnym ujęciu IDC spodziewa się w Q4 wzrostu zamówień o 26,4% rok do roku.

O tak dobrym wyniku przesądza, zdaniem IDC, połączenie dwóch czynników – konieczność zdalnej pracy i nauki spowodowana pandemią COVID-19 oraz rozpoczęty już okres przedświątecznych zakupów.

Zobacz również:

„Dynamika na rynku komputerów PC jest co najmniej imponująca” - ocenił Ryan Reith, wiceprezes programu IDC Worldwide Mobile Device Trackers. A jeszcze na początku tego roku wydawało się, że branżę czeka co najwyżej sześciomiesięczny skok – przyznaje.

Zdaniem Reitha zdecydowały ogromne potrzeby sektora edukacyjnego. „Jednocześnie konsumenci wydają się kupować notebooki każdego typu, od podstawowych konfiguracji po high-endowe systemy do gier. A wszystko to się dzieje w czasie, gdy rosną również inne kategorie urządzeń, takie jak smartfony, monitory PC, telewizory i konsole do gier. Nastąpiła wyraźna zmiana w wydatkach konsumenckich” – wskazuje przedstawiciel IDC w komentarzu do prognoz.

Praca zdalna napędza sprzedaż pecetów

Prognozowane zmiany w ilości dostaw sprzętu komputerowego wg IDC

Prognoza całoroczna firmy na 2021 r. na razie wspomina o 1,4-procentowym wzroście dostaw dla całego segmentu PC i 3,2-procentowym wzroście w wypadku laptopów. W dłuższej perspektywie należy oczekiwać wyhamowania tych tendencji.

Jednak fundamentalne zmiany w sposobie pracy, przede wszystkim utrzymanie pracy zdalnej również po pokonaniu koronawirusa, wywrą trwały wpływ na rynek komputerów osobistych w 2022 r. i w późniejszych latach – uważa z kolei Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań programu IDC Worldwide Mobile Device Trackers. W gospodarstwach domowych rysuje się na przykład potrzeba zapewnienia jednego peceta każdemu domownikowi.

Rynek tabletów również odnotował wzrost. IDC spodziewa się, że wolumen dostaw tych urządzeń wzrośnie o 10% rok do roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200