Praca w Niemczech

Cztery lata temu Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Niemczech (Bundesanstalt f?r Arbeit) posiadał 40 tys. ofert pracy związanej z obsługą komputerów.

Cztery lata temu Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Niemczech (Bundesanstalt fr Arbeit) posiadał 40 tys. ofert pracy związanej z obsługą komputerów.

Dwa lata temu ofert było 20 225. W zeszłym roku tylko 14 555, a więc o 28% mniej. Tak wyglądają ogólne dane. W poszczególnych kategoriach sytuacja bywa lepsza lub gorsza. Wzrosło zapotrzebowanie na programistów wyspecjalizowanych w tworzeniu nowych aplikacji (wzrost o 7,6%) oraz specjalistów od kompletacji systemów (wzrost o 1,3%). Powoli spada zapotrzebowanie na menedżerów i absolwentów ekonomii (spadek o 3,2%) oraz techników komputerowych i konserwatorów sprzętu (spadek o 5%). Najwyraźniej obniżyło się zapotrzebowanie na personel o niższych kwalifikacjach, wykorzystywany do bezpośredniego nadzoru pracy komputerów oraz do prac pomocniczych. Najgorzej jest w bankach, które oferują połowę liczby miejsc sprzed roku. Natomiast bez trudu znajdzie pracę każdy, kto umie obsługiwać system AS/400.


TOP 200