Praca w IT dla początkujących? Tak, nie trzeba programować

Nie musisz być programistą, aby dostać jedną z dobrze płatnych i ciekawych prac w świecie IT. Project Management Institute przekonuje, że praca w IT to sektor, który rozwija się nie tylko w kierunku zawodów czysto technicznych.

Praca w IT to nie tylko programiści i specjaliści ds. sieci / Fot. Unsplash.com

Praca w IT to nie tylko programiści i specjaliści ds. sieci / Fot. Unsplash.com

Project Management Institute przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie 22 mln nowych miejsc pracy związanych z zarządzaniem projektami.

Sprawdź: Open Office

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Jak AI zmieni rynek pracy IT
  • Kolejne poważne redukcje w Spotify

Choć zapotrzebowanie na programistów i administratorów ds. sieci czy chmury ciągle jest duże, organizacje potrzebują również innych specjalistów. Project manager dba o to, aby produkty były dostarczane na czas, a technical writer opracowuje zrozumiałe dokumentacje. Cyfrowa transformacja, którą przechodzi tak wiele firm, to rosnące zapotrzebowanie na różnych pracowników.

Praca w IT dla początkujących - kto znajdzie pracę?

Jeśli szukamy pracy w sektorze IT, ale nie jesteśmy specjalistami technicznymi, np. programistami, i tak możemy przebierać w ofertach. A sytuacja poprawi się jeszcze w najbliższej przyszłości - i to znacznie! Oto stanowiska, które mają zyskać większą popularność:

1. Project manager

Osoba, która rozumie rynek IT, technologie i ma dużą wiedzę z zakresu zarządzania projektami to ktoś, kto nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy w IT. Firmy potrzebują menadżerów, którzy umieją dostrzec ostateczny cel danego projektu i wytyczyć ścieżkę dla pracowników, by osiągnąć ten cel.

2. Rekruter techniczny

Osoba odpowiedzialna za budowanie zespołu technicznego, od informatyków i programistów, po inżynierów chmury. Musi dysponować odpowiednią wiedzą i rozumieć, jak zatrudniać pracowników do konkretnych specjalizacji. Rekruter, który dobrze odnajduje się w świecie IT, jest zdecydowanie kimś pożądanym w wielu organizacjach.

Pobierz: 7zip

3. Technical writer

Według amerykańskiej agencji rządowej Bureau of Labor Statistics, popyt na ludzi, którzy potrafią wyjaśnić skomplikowane tematy IT wzrośnie o 7% w ciągu następnej dekady. To tempo wzrostu jest szybsze niż średnia dla wszystkich zawodów, ze względu na ciągły rozwój produktów naukowych i technicznych. Wystarczy spojrzeć na kryptowaluty. Czy ktoś potrafi je opisywać zrozumiałym językiem? Takich osób nie ma za wiele, a tematów nie brakuje!

4. Market research analyst

Firmy muszą umieć nadążyć za tempem, w jakim działa sektor IT. To dlatego potrzebni są analitycy, którzy mają nie tylko umiejętności i wiedzę z zakresu samych analiz czy ekonomii, ale także - przede wszystkim - znają się na IT. Sztuczna inteligencja, IoT czy edge computing to pojęcia, które nie są im obce.

Właśnie na takie zawody będzie duży popyt w najbliższych latach. Jak więc widać, nie tylko programiści są mile widziani w IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200