Praca organiczna

WOKiSS jest także reprezentantem wielkopolskich gmin w negocjacjach z instytucjami rządowymi, np. w kwestii uzgadniania zasad i sposobów wymiany danych. Wspólnymi ustaleniami poprzedzono m.in. przejmowanie przez gminy zasobów z Terenowych Banków Danych na potrzeby gminnych referatów ewidencji ludności. Zdaniem Marka Bigosińskiego zdecydowanie wzrosły wiarygodność i aktualność spisów ludności, gdy dane do nich są wprowadzane bezpośrednio w gminach. Nie rozwiązanym problemem pozostaje wciąż brak możliwości bezpośredniego połączenia ich z innymi rejestrami prowadzonymi przez urzędy gminne.

Ważne miejsce we współpracy Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych z gminami zajmują szkolenia. Do tej pory udało się przeszkolić ponad 17 tys. urzędników na kursach komputerowych o różnym stopniu zaawansowania.

W wyniku działalności Stowarzyszenia WOKiSS udało się doprowadzić na terenie Wielkopolski do nie spotykanej gdzie indziej w kraju sytuacji, że większość gmin informatyzuje działalność podległych sobie urzędów wg jednolitej, spójnej koncepcji. Wdrożone w ten sposób oprogramowanie umożliwia łatwą, skuteczną wymianę informacji między różnymi organami i instytucjami samorządowymi. Wykorzystywany w gminach system stał się w gruncie rzeczy niepisanym, aczkolwiek rzeczywistym standardem przetwarzania i udostępniania danych w tutejszej administracji samorządowej.

Praca organiczna

Marek Bigosiński, zastępca dyrektora

Zdaniem Marka Bigosińskiego standaryzacja procesów informacyjnych ma kluczowe znaczenie dla efektywności funkcjonowania administracji publicznej w naszym kraju. Nie obejdzie się jednak bez rozstrzygnięć i ustaleń o charakterze ogólnopaństwowym. Jednostki samorządu terytorialnego same nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów w tym zakresie. "Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że rozwiązania o charakterze ustawowym zmuszają władze samorządowe do poważnego traktowania spraw związanych z informatyzacją, stymulują do ujmowania informatyzacji jako integralnego składnika funkcjonowania administracji" - mówi Marek Bigosiński. W jego opinii do rozbudzenia świadomości informatycznej wśród samorządowych urzędników i polityków przyczynił się w znacznej mierze obowiązek publikowania Biuletynu Informacji Publicznej. "Jakkolwiek by go oceniać, zwrócił on uwagę samorządowców na rosnącą rolę rozwiązań informatycznych w działalności urzędów" - przekonuje Marek Bigosiński.

Żeby sprostać kolejnym wymogom ustawy, gminy będą musiały myśleć o kolejnych inwestycjach informatycznych, takich jak systemy do zarządzania obiegiem dokumentów.

WOKiSS już dzisiaj stara się przygotować wielkopolskich urzędników do nowych zadań związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. W ramach Programu "Centrum Informacji Samorządowej" oferuje gminom pakiet oprogramowania do prowadzenia samorządowego portalu informacyjnego. Jego integralnym elementem jest Biuletyn Informacji Publicznej. Program zawiera także moduł przeznaczony dla Biura Obsługi Mieszkańców. Obecnie urzędy publikują za jego pośrednictwem informacje o procedurach załatwiania poszczególnych spraw i potrzebnych do tego dokumentach, w przyszłości będą przyjmować elektroniczne formularze i udostępniać informacje o stanie zaawansowania sprawy. Portal ma być też miejscem publikacji informacji sprzyjających promocji gminy, a także integracji społeczności lokalnej. Z rozwiązania tego skorzystało już do tej pory ponad 70 gmin z województwa wielkopolskiego. Ofertą WOKiSS-u jest zainteresowanych także coraz więcej gmin z województw ościennych.


TOP 200