Praca na rzecz wszystkich

Efekty prac badawczo-rozwojowych muszą być praktycznie użyteczne - uważają w krakowskim Cyfronecie. Nie da się tego dzisiaj osiągnąć bez nastawienia na innowacyjność.

Efekty prac badawczo-rozwojowych muszą być praktycznie użyteczne - uważają w krakowskim Cyfronecie. Nie da się tego dzisiaj osiągnąć bez nastawienia na innowacyjność.

"Nasze działania muszą być zawsze o pół kroku do przodu przed masowymi, komercyjnymi zastosowaniami. To daje możliwość tworzenia rozwiązań, które będą otwierały nowe pola działania w odpowiedzi na pojawiające się wraz z rozwojem cywilizacyjnym potrzeby społeczne" - mówi Jacek Niwicki, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Komputerowego AGH Cyfronet. Zaczyna się od naukowego eksperymentu, a kończy opracowaniem użytecznego narzędzia.

Pierwszym, społecznym partnerem Cyfronetu spoza środowiska naukowego był Urząd Miejski w Krakowie. Zaczęło się od budowy miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzisiaj wszystkie oddziały urzędu mają możliwość pracy w sieci. Wspólnymi siłami został stworzony także portal Magiczny Kraków. Obecnie trwają prace nad opracowaniem specjalnej aplikacji do obsługi miejskiego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Ma on być zintegrowany z systemem urzędu. Udostępniane strony będą miały dynamiczny charakter, informacje będą pobierane z baz na żądanie użytkownika.

Praca na rzecz wszystkich

Jacek Niwicki, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Komputerowego AGH Cyfronet

Od wielu lat Cyfronet współpracuje też z Krakowskim Zespołem Bibliotecznym. To konsorcjum akademickich i miejskich bibliotek powierzyło mu obsługę jednolitego systemu bibliotecznego VTLS. Dzięki temu m.in. informacje o zbiorach można znaleźć w jednym, dostępnym przez Internet katalogu. Bibliotekarze nie muszą też opracowywać wszystkich, trafiających do nich publikacji. Mogą wykorzystać już istniejące opisy w katalogu centralnym.

Ważnym obszarem praktycznego wykorzystania nowych, testowanych wcześniej w środowisku akademickim technologii jest służba zdrowia. W ramach Krakowskiego Centrum Telemedycyny prowadzone są prace z pogranicza medycyny i IT. Powstają tutaj rozwiązania, które otwierają przed lekarzami nowe możliwości działania, a pacjentom dają szanse powrotu do zdrowia lub uratowania życia. Zdalne zdiagnozowanie stanu krytycznego pozwala na podjęcie działań zapobiegawczych bez konieczności czekania na wizytę u specjalisty.

Jako pierwszy wprowadził telekonsultacje do stałej praktyki medycznej Szpital im. Jana Pawła II. W tej chwili dysponuje on połączeniami z wieloma placówkami medycznymi w kraju (Tarnów, Rzeszów, Kielce, Proszowice, Warszawa). Specjaliści, mając do dyspozycji specjalne narzędzia i łącze internetowe, są w stanie rozpoznać na odległość chorobę i podjąć decyzję co do metody leczenia. Może to być np. skierowanie na natychmiastowy zabieg lub operację lub zalecenie dalszej obserwacji.

Pacjenci, którzy nie muszą po każdą poradę wybierać się do kliniki, z pewnością doceniają dobrodziejstwa nowych rozwiązań. Także specjaliści, którzy mogą uzyskać szybką informację o pacjentach z przychodni rejonowych czy od lekarzy pierwszego kontaktu, są zadowoleni z telemedycyny. Coraz więcej placówek służby zdrowia zaczyna z powodzeniem wykorzystywać je u siebie. Dzięki opracowanemu przez Katedrę Informatyki AGH - we współpracy z Cyfronetem - oprogramowaniu transmisja nawet po łączach ISDN jest wystarczająca do wykorzystania przez lekarzy w celach diagnostycznych. "Telekonsultacje nie są już eksperymentami naukowymi - to normalne, rutynowe działania lekarskie" - podkreśla Jacek Niwicki.

Obecnie Cyfronet poświęca dużo uwagi pracom nad rozwiązaniami gridowymi. "Gridy będą niedługo odgrywały znaczącą rolę w technologiach obliczeniowych. Już teraz w niektórych sytuacjach są one wykorzystywane zamiast superkomputerów" - mówi Jacek Niwicki. Jego zdaniem, mogą się okazać użyteczne w najróżniejszych dziedzinach życia, nie tylko na polu naukowym. Ich wykorzystanie zwiększy efektywność działań w zakresie prognozowania pogody czy poszukiwań geologicznych, pozwoli prognozować rozpływy krwi w organizmie przed założeniem bypasów czy symulować skutki katastrof i klęsk żywiołowych. W ramach jednego z projektów europejskich powstał program do symulacji skutków powodzi na Słowacji. Można go będzie szybko przystosować do warunków na Odrze. Podobne narzędzie może posłużyć do mierzenia efektów rozprzestrzeniania się gazów i zanieczyszczeń powietrza. To może ułatwić działania władz miejskich czy służb ratunkowych. Przy tego typu symulacjach trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na przebieg zdarzenia. Duże moce obliczeniowe są wówczas niezbędne.

"Miejska sieć akademicka i cała infrastruktura teleinformatyczna, którą zarządzamy, ma służyć realizacji usług dodanych" - przekonuje Jacek Niwicki. Według jego opinii, trzeba dążyć do tego, by rozwiązania, które się rodzą w naukowych pracowniach, mogły służyć wszystkim, którzy potrzebują na co dzień pomocy lub informacji.

Finalista w kategorii Organizacje użyteczności publicznej

Akademickie Centrum Komputerowe AGH Cyfronet, Kraków

prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor (do 31 sierpnia br. dyrektorem był prof. Marian Noga)

Jacek Niwicki, zastępca dyrektora

Liczba pracowników: 70

Liczba pracowników działu IT: 55

http://www.cyfronet.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Biblioteki numeryczne: MAG, CERN;

Aplikacje matematyczne: Mathematica, MathLab, Maple;

Aplikacje chemiczne: Gaussian, Accelrys, Tripos;

Aplikacje CAD/CAE: Abaqus, Ansys, Fluent, PRO/Engineer;

Aplikacje GIS: ArchInfo, Erdas Imamine;

Systemy przetwarzania danych: Oracle, SAS;

Zestaw superkomputerów o łącznej mocy ok. 450 GFp;

Klastrowe systemy obliczeniowe (łącznie 80 serwerów 2-procesorowych);

System do archiwizacji ok. 100 TB danych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200