Praca na odległość

Z inżynierskiego punktu widzenia najistotniejsze pytanie związane z telepracą dotyczy niezbędnej infrastruktury technicznej. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się bardzo prosta - przecież wystarczy linia telefoniczna, komputer i modem. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z dużo większymi wymaganiami co do bezpieczeństwa danych oraz ogólnej architektury funkcjonalnej. Problemy te są od dłuższego czasu analizowane przez zespoły specjalistów IT wielu firm. Opracowano wiele rozwiązań, przede wszystkim do dużych korporacji. Można w nich wyróżnić dwa podstawowe bloki: oprogramowanie użytkowe oraz infrastrukturę sieciową.

Do oprogramowania użytkowego wspomagającego telepracę można zaliczyć wszelkiego rodzaju programy i protokoły umożliwiające zdalną pracę na odległym komputerze, programy zdalnej powłoki systemowej, sterowniki interfejsów do baz danych itp. Generalnie programy te można podzielić na wymagające dostępu stałego i szybkiego oraz okresowego i wolnego. Z programów i protokołów pierwszej kategorii najpopularniejsze są:

  • RDP (Microsoft)

  • ICA (Citrix)

  • VNC (Virtual Network Computing)

  • PC Anywhere (Symantec)

  • ODBC - komunikacja z bazami danych.

    RDP (Remote Desktop Protocol) jest szybkim protokołem wspierającym działanie programu Remote Desktop (aplikacji do pracy na odległym komputerze). Obecna wersja RDC 5.0 jest dostępna w Windows XP oraz w Windows 2000. Umożliwia ona mapowanie portów typu COM, LPT, drukarek, a nawet współdzielenie danych w Schowku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, to standardowo ustawiona jest opcja szyfrowania 56-bitowego, a po zainstalowaniu oprogramowania Microsoft High Encryption Pack można wymusić szyfrowanie 128-bitowe. Wyłączenie wszystkich opcji bezpieczeństwa zwiększa szybkość działania, ale naraża telepracownika na atak (przechwycenie hasła podczas logowania itp.).

    Innym popularnym protokołem jest VNC, działający w architekturze klient-serwer protokół zdalnego dostępu do graficznych interfejsów użytkownika, oparty na tzw. koncepcji Remote FrameBuffer. Można go zaimplementować w każdej maszynie, w której działa dowolne graficzne środowisko, a to oznacza możliwość działania we wszystkich komputerach MS Windows, X/Unix, Macintosh, a nawet większości popularnych PDA (np. PalmPilot).

    Popularne programy i protokoły wymagające okresowego wolnego dostępu to:

  • CVS

  • poczta

  • zdalna powłoka (telnet, ssh)

  • WWW.

    Robert Szymczak, dyrektor firmy Telepraca Polska
    Praca na odległość
    #Jak duży jest rynek telepracy w Polsce?# Raczej trudno powiedzieć, by istniał w Polsce rynek telepracy. Jest duże zapotrzebowanie na świadczenie telepracy ze strony osób, które chciałyby ją wykonywać. O wiele trudniej jednak znaleźć pracodawcę chcącego ją zaoferować. Zapewne łatwiej jest znaleźć oferty dotyczące konkretnego zlecenia do wykonania na odległość. Dla zobrazowania tego twierdzenia można prześledzić liczbę ofert ukazujących się w grupie usenetowej pl.praca.oferowana, które mają w temacie "praca zdalna" (na marginesie: termin ten jest używany niewłaściwie). #Kto jest telepracownikiem w naszym kraju? Jakie głównie są to zawody?# Znów podpierając się powyższym przykładem grupy usenetowej, poszukiwani są informatycy i osoby do serwisów internetowych (redaktorzy, graficy, webmasterzy). Niekiedy szuka się określonych kwalifikacji, wiedzy z jakiejś dziedziny (serwisy tematyczne), np. nauczycieli lub prawników. Od strony zainteresowanych wykonywaniem telepracy ten zestaw zawodów jest dużo bardziej urozmaicony. W tej grupie są m.in. tzw. wirtualne asystentki. #Jakie są tendencje rozwoju telepracy w Polsce?# Prawdopodobnie nikt jeszcze nie śledzi na bieżąco tego zjawiska. Ta forma pracy wciąż czeka na jakiś przełom. Dobrze wróży zainteresowanie Ministerstwa Pracy prawnym aspektem telepracy. Ministerstwo co najmniej od roku 2000 uczestniczy w konferencjach poświęconych telepracy oraz patronuje programom telepracy, np. w ramach większego programu "Pierwsza praca". U schyłku minionego roku odbyło się robocze spotkanie poświęcone dostosowaniu polskiego kodeksu pracy do przygotowywanych obecnie przepisów unijnych dotyczących telepracy. Ich ramy nakreślono w porozumieniu z lipca 2002 r. pomiędzy europejskimi reprezentacjami pracodawców a centralami związkowymi wspólnoty. Firma Telepraca Polska zajmuje się między innymi konsultingiem telepracy: oceną przydatności firm pod kątem telepracy, opracowywaniem oraz wdrażaniem projektów dotyczących telepracy. (oprac. PSZ),

  • TOP 200