Pozostać na ziemi

Nie wszystkie aplikacje warto przenosić do środowiska cloud computing. Przedstawiamy zastosowania, w których przetwarzanie w chmurze nie jest dobrym wyborem.

Najwięcej kłopotu przy migracji do usług cloud computing sprawiają aplikacje, które są bardzo silnie zintegrowane z innymi rozwiązaniami. Aby taką aplikację przenieść do środowiska cloud computing, należy przekonfigurować wszystkie połączenia, z których system korzysta, odtworzyć wszystkie obiekty, a także zestawić połączenia wirtualnych sieci prywatnych. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla firmy, gdyż operator środowiska cloud computing nie zawsze może zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa eksploatacji aplikacji. Ponadto aplikacja ta może być eksploatowana w różnych centrach przetwarzania danych, zależnie od potrzeb dostawcy, a to się wiąże ze wzrostem skomplikowania konfiguracji tuneli VPN.

Przykładem integracji, która silnie wiąże aplikacje z infrastrukturą firmy, jest wykorzystywanie dwuskładnikowego uwierzytelnienia, takiego jak tokeny. Po instalacji agenta w systemie do prawidłowego działania wymaga on połączenia TCP/IP z serwerem uwierzytelnienia. Jest to tak ważne połączenie, że nie warto ryzykować przenoszenia aplikacji poza sieć firmową.

Dużo transakcji - droga eksploatacja w chmurze

Niektóre aplikacje nie nadają się do eksploatacji w środowisku cloud computing, gdyż intensywnie wykorzystują podsystem wejścia/wyjścia dużą ilością transakcji. Chociaż migracja jest możliwa, aplikacja taka będzie wyjątkowo zasobożerna i będzie wiązała się z bardzo wysokimi opłatami, o wiele większymi, niż wynikałoby to tylko z ilości składowanych danych i obciążenia procesora. Oprogramowanie takie może stawiać tak wysokie wymagania i generować tak wysokie koszty, że znacznie bardziej opłacać się będzie dedykowany serwer w infrastrukturze firmy.

Duża baza - duży kłopot

Są aplikacje, które mogą działać w środowisku cloud computing, ale migracja jest niepraktyczna. Przykładem jest oprogramowanie, które posiada duże zasoby danych, wymaganych do pracy. Przed migracją należy te dane przesłać do infrastruktury usługodawcy - jeśli baza danych zajmuje około terabajta, proces ten jest zbyt długotrwały, by sensownie przeprowadzić proces przenoszenia oprogramowania do środowiska cloud computing. W tym czasie system produkcyjny nie może pracować, a mało które przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na dłuższy przestój.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200