Poznaliśmy finalistów konkursu Lider Informatyki 2014

Poznaliśmy finalistów konkursu Lider Informatyki 2014

Sektor publiczny

W tej kategorii uznanie jury i miejsce w finale zdobyły: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Szczecin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – całkowicie przebudował Regionalny System Biuletynów Informacji Publicznej w Małopolsce, by dostosować istniejące rozwiązania do obowiązujących przepisów oraz wzrastających potrzeb mieszkańców województwa. Drugim projektem była „Cyfrowa Małopolska” - system informatyczny mający na celu usprawnienie kontaktu on-line, w tym świadczenia e-usług przez jednostki administracji publicznej na rzecz przedsiębiorców, inwestorów oraz mieszkańców Małopolski. W ramach systemu udostępniono 128 procedur załatwiania spraw przez internet. Trzecim projektem były Wirtualne Muzea Małopolski, w ramach którego utworzono Regionalną Pracownię Digitalizacji muzealiów. Cyfrowej archiwizacji poddano 700 najciekawszych i najcenniejszych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego obiektów znajdujących się w 35 małopolskich muzeach oraz utworzono portal, na którym zdigitalizowane zbiory prezentowane są w formie fotorealistycznych modeli 3D, wirtualnych wystaw i interaktywnych prezentacji.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

Urząd Miasta Szczecin – w ramach portalu edukacyjnego (pe.szczecin.pl) udostępnił pakiet aplikacji do zarządzania oświatą, szkołą i informacją o uczniach (m.in. sekretariat, dziennik elektroniczny), moduł edukacyjny z systemem do zarządzania bazą edukacyjnych zasobów multimedialnych (ponad 16 tys. obiektów) wraz z platformą e-learningową. W ramach funkcjonalności portalu uruchomiono również moduł społecznościowy do obsługi m.in. forów szkolnych, czatów i blogów. Część szkół została wyposażona w tablice interaktywne. W ramach dwóch etapów projektu "Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego" zbudowano lub rozbudowano miejską sieć szerokopasmową na potrzeby e-administracji oraz punkty dostępu do internetu w technologii światłowodowej i radiowej w technologii WiMAx. Udostępniono także bezprzewodowe punkty dostępu do sieci w szkołach, radach osiedli i szpitalnych oddziałach dziecięcych (163 punkty) i stworzono Centrum Zarządzania Siecią: serwerownię w Urzędzie Miasta i ośrodek zapasowy w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - został doceniony za modernizację infrastruktury teleinformatycznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wdrożenie usługi w modelu Cloud Computing (IaaS– wirtualizacja stacji roboczych) oraz stworzenie jednolitej Platformy Aplikacyjnej wraz z Politykami Architecture&Governance, na której mają być realizowane główne procesy administracyjne Urzędu.

Sektor użyteczności publicznej

Trzech finalistów wyłonionych przez jury to: MPWiK w m. st. Warszawa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

MPWiK w m. st. Warszawa – przedstawiło do konkursu wdrożenie aplikacji mobilnej GIS dla ekip pogotowia technicznego. Nowe rozwiązanie pozwoliło między innymi wyeliminować „albumy” map sieci wodociągowej formatu A2 przewożone przez ekipy pracujące w terenie, a tym samym zmniejszyć koszty druku, ale także udostępnić ekipom w terenie aktualne informacje o sieci wodociągowej (stan uzbrojenia, przebieg sieci, informacje dodatkowe: mapy geodezyjne, ortofotomapa, warstwa budynków itp.). Firma wdrożyła również moduł zarządzania transportem w ramach systemu zintegrowanego (dostawa i wdrożenie systemu wsparcia zarządzania taborem MPWIK) oraz system zdalnego odczytu wodomierzy.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi – zidentyfikował i zoptymalizował ponad 80 procesów biznesowych w pięciu obszarach merytorycznych, w oparciu o platformę IBM Blueworks Live, co umożliwiło podniesienie poziomu bezpieczeństwa i współpracy pomiędzy jednostkami biznesowymi dzięki jednoznacznemu określeniu zakresów kompetencji i odpowiedzialności w poszczególnych procesach biznesowych. Uniwersytet wdrożył także zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) w oparciu o platformę IBM BPM 8.5, co przełożyło się na podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o informacje pochodzące bezpośrednio z procesów biznesowych w czasie rzeczywistym dzięki kokpitom menadżerskim dostępnym na platformie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście - opracował i wdrożył projekt 3,14_Port_Integrator. W jego skład weszły trzy elementy. Pierwszy to portal korporacyjny info.port - autorskie rozwiązanie stanowiące narzędzie pracy grupowej, dostępne dla wszystkich użytkowników poprzez przeglądarkę internetową, oparte o nowoczesny i przyjazny interfejs użytkownika, uławiający pracę także na urządzeniach mobilnych. Drugi to System DMS (Elo Proffesional) służący jako zintegrowane z portalem i systemem GIS repozytorium dokumentów. Trzecim elementem jest system ERP (Teta Constellation) dostarczający informacje o zasobach firmy i pozwalający na bazowanie na rzeczywistych danych online.

Służba zdrowia

Do finału awansowały: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Szpital Wojewódzki Rydygiera w Suwałkach.

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu – wdrożył unikatowy w skali kraju zintegrowany system zarządzania lekiem UNIDOSE, który pozwoli wprowadzić oszczędności w gospodarce lekowej po na poziomie 10%-15% środków finansowych przeznaczonych na zakup leków oraz skrócić czas na przygotowanie oraz podawanie leków przez pielęgniarki z 40% dnia pracy do 20% dnia pracy. System zwiększa także bezpieczeństwo terapii lekowej. Szpital utworzył poza tym dwie hybrydowe sale operacyjne z funkcją diagnostyki wyposażone w system integracyjno-dystrybucyjny sygnałów audio-video.

Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu – wdrożył innowacyjne techniki badań w diagnostyce klinicznej i ambulatoryjnej. W ramach projektu zakupiono sprzęt do ucyfrowienia pracowni Zakładu Radiologii, stacje do skanowania i DICOMizacji obrazów skierowań, 20 stacji przeglądowych na oddziałach szpitalnych wraz z monitorami referencyjnymi. Ponadto uruchomiono system teleradiologii, przetestowano i dostosowano najnowsze rozwiązania w obrazowaniu 3D do potrzeb szpitali w Polsce i na świecie. Stworzono cyfrowy system gromadzenia, przetwarzania i archiwizacji danych. Uznanie jury znalazło także zaangażowanie szpitala na rzecz wymiany informacji między placówkami służby zdrowia w regionie.

Szpital Wojewódzki im. Rydygiera w Suwałkach – zinformatyzowano całą placówkę, która dzięki temu uzyskała gotowość do wprowadzenia pełnej elektronicznej dokumentacji medycznej. Zorganizowano także wsparcie dla kadry zarządzającej poprzez wdrożenie mechanizmów BI oraz ułatwienie pracy lekarzom poprzez wdrożenie modułów tabletowych. Pacjenci otrzymali także dostęp do sieci bezprzewodowej.

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz Data&Information Master

W kategorii Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, podobnie jak w kategorii dodatkowej Data&Information Master jury uznało, że do podjęcia ostatecznej decyzji potrzebne są pogłębione rozmowy z autorami zgłoszeń. Finaliści w tych kategoriach będą przedstawieni w najbliższych tygodniach.

Finał konkursu Lider Informatyki 2014 wraz z wyłonieniem zwycięzców w poszczególnych kategoriach, odbędzie się 25 września 2014 roku w Warszawie.

Już dziś zarezerwuj swoje miejsce na Kongresie i Finałowej Gali. Liczba miejsc jest ściśle ograniczona. Rejestracji możesz dokonać na stronie internetowej Lidera Informatyki 2014. (www.liderinformatyki.pl)

Poznaliśmy finalistów konkursu Lider Informatyki 2014

Lider Informatyki 2014


TOP 200