Poznacie go po uszach jego

Szykuje się rewolucja w dziedzinie automatycznej identyfikacji ludzi. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali nowoczesną metodę rozpoznawania osób za pomocą biometrycznych pomiarów kształtu ucha.

Mark Nixon i David Hurley, z Uniwersytetu Southamton, opracowali nowoczesną metodę rozpoznawania osób za pomocą biometrycznego pomiaru kształtu ucha. Dowodzą oni, że metoda ta znacznie przewyższa dotychczas używaną technikę identyfikacji za pomocą analizy kształtu twarzy. W przeprowadzonych na grupie 63 osób badaniach, uzyskali skuteczność rzędu 99,2%. Technologie można wykorzystac do automatycznego potwierdzenia tożsamości osób z obrazu z kamer przemysłowych (CCTV) a nawet zaimplementować ją w telefonach komórkowych w celu rozpoznawania użytkownika.

Uszy, w przeciwieństwie do twarzy, nie zmieniają swojego kształtu np. w wyniku grymasu czy starzenia się. Problemem mogą stać się włosy przykrywające ucho, lecz można go wyeliminować używając kamer z podczerwienią. Metoda może być udoskonalona, gdyż naukowcy, podczas swoich badań, brali pod uwagę tylko niektóre "właściwości" uszu.

Zobacz również:

Metoda identyfikacji uszu była używana już wcześniej, lecz stosowano do niej te same standardy jak przy identyfikacji twarzy. Polegała ona na porównywaniu pozycji nosa i uszu, czy w przypadku samych uszu kształtu małżowiny.

Teraz naukowcom nie pozostaje nic innego jak przeprowadzić badania na wiekszej liczbie osób. Wstępne analizy pokazują, że każdy z nas posiada wyjątkowy kształt ucha.

Pomimo obiecujących wyników, analitycy zwracają uwagę na problem przekonania społeczeństwa o skuteczności metody. W 1998 roku mieszkaniec USA został skazany za morderstwo 94-letniej staruszki, własnie na podstawie odcisku ucha. W 2004 roku wyrok został cofnięty ze względu na podważalnośc dowodu opartego na odcisku.


TOP 200