Pożegnanie z Microsoftem

Holenderskie urzędy mają od przyszłego roku korzystać głównie z programów opartych na kodzie otwartym. Przejście na ODF zapowiedział też kilka miesięcy temu rząd w RPA.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, od kwietnia 2008 r. do korzystania z programów biurowych, które odczytują dane w otwartym formacie ODF, będą zobligowane urzędy centralne. Lokalna administracja ma na to czas do 2009 r. Holenderski resort gospodarki zakłada, że przejście na format ODF pozwoli rządowi na duże oszczędności.

Plan holenderski dotyczy nie tylko pakietów biurowych. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, nowe wytyczne mówią o tym, że instytucje rządowe powinny preferować oprogramowanie oparte na otwartym, ogólnodostępnym kodzie wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Mimo to, w uzasadnionych sytuacjach instytucje będą mogły korzystać z oprogramowania o kodzie zamkniętym.

"To nie jest w najlepszym interesie rynku oprogramowania, by rząd ogłaszał preferencje dla pewnych rozwiązań" mówi Hans Bos, rzecznik holenderskiego oddziału Microsoftu. I dodaje, że takie założenie może oznaczać, że instytucje rządowe nie będą mogły korzystać z wielu przydatnych standardów tj. GSM, WiFi, MP3 czy Bluetooth.


TOP 200