Powtórka z middleware

Wonderware próbuje stworzyć uniwersalną warstwę middleware łączącą świat systemów MRP II/ERP z systemami sterującymi produkcją, by uczynić ją bardziej elastyczną.

Wonderware próbuje stworzyć uniwersalną warstwę middleware łączącą świat systemów MRP II/ERP z systemami sterującymi produkcją, by uczynić ją bardziej elastyczną.

Internet zmienił świat sprzedaży i dystrybucji, przyspieszając tempo wymiany informacji. Minęło parę lat zanim dostawcy systemów MRP II/ERP zdołali dostosować się do nowej rzeczywistości. Połączenie świata online działającego w trybie natychmiastowym z systemami planowania produkcji działającymi w najlepszym razie w trybie dziennym to tylko jedna strona medalu. Oba te światy korzystały z rozwiązań istotnie różniących się technologicznie, z całkiem nieraz odmiennymi założeniami, operujących innymi pojęciami i formatami danych.

A jednak udało się. W dużej mierze dlatego, że powstała nowa klasa systemów middleware pozwalających sprawnie skomunikować niekompatybilne ze sobą światy. Nie tylko skomunikować, ale także wbudować w tę komunikację dodatkową logikę, która pozwoliła zarządzać procesem realizacji spływających zamówień i dostarczania towaru klientom. Owocem tej ewolucji jest planowanie produkcji lepiej dostosowane do popytu i w efekcie korzyści związane z ograniczeniem zapasów, skróceniem cykli, uwolnieniem kapitału obrotowego itd.

Proste korzyści z połączenia Internetu z MRP II/ERP kończą się tam, gdzie produkcja jest silnie wariantowa oraz gdy zaczyna się duża zmienność popytu w sensie jakościowym, zwłaszcza w krótkich okresach czasu. Zmieniające się trendy i style konsumpcji sprawiają, że dotychczasowa optymalizacja nie przynosi już takich efektów, ponieważ nie istnieje prosty i szybki sposób przełożenia informacji o zmianach rynkowych na szczegółowe planowanie produkcji, w tym zwłaszcza warianty, konfiguracje, zestawy itd.

Przemysłowa warstwa pośrednia

Powtórka z middleware

Pankaj Mody, wiceprezes ds. rozwoju oprogramowania w Wonderware, szef zespołu, który opracował architekturę Archestra

W ten sposób podobnie jak kilka lat temu powstaje potrzeba stworzenia nowej warstwy pośredniej. Takiej, która rozumie świat obiektów biznesowych systemów MRP II/ERP, z drugiej zaś świat systemów sterowania produkcją (MES - Manufacturing Execution System) i sterujących automatyką przemysłową (SCADA - Supervisory Control And Data Acquisition). Podobnie jak w przypadku aplikacyjnych platform middleware łączących Internet i MRP II/ERP, pomiędzy światem MRP II/ERP a przemysłowymi systemami MES/SCADA istnieje przepaść.

Różnice dotyczą praktycznie wszystkiego: technologii, założeń architektonicznych, wymagań użytkowych, tempa aktualizowania informacji itp. Wygląda jednak na to, że zadanie nie jest niewykonalne. W ubiegłym tygodniu w podwarszawskim Miedzeszynie odbyła się światowa konferencja użytkowników rozwiązań należącej do Invensysa firmy Wonderware. Wybór Polski był nieprzypadkowy, bowiem właśnie u nas w najbliższych latach popyt na systemy MES i SCADA będzie rosnąć. Już teraz rozwiązania MES/SCADA działają w wielu polskich fabrykach. , dystrybutor produktów Wonderware w Polsce, chwali się, że korzysta z nich ponad tysiąc firm.

Wonderware wydaje się rozumieć, że w nadchodzących latach sprawa łączności operacyjnej między systemami MRP II/ERP a optymalizacji produkcji i automatyką będzie ważna dla coraz większej liczby firm produkcyjnych. Wiedząc, że rynek rozwiązań na "przemysłowe rozwiązania middleware" jest obecnie silnie rozdrobniony, Wonderware podjęła kilka lat temu próbę samodzielnego stworzenia architektury referencyjnej, umożliwiającej budowanie sprzężeń między systemami biznesowymi i przemysłowymi.

Zgodnie jak Archestra

Architektura referencyjna Wonderware nosi nazwę Archestra. Firma zaimplementowała ją w ramach rozwiązania nazwanego przez nią Wonderware Enterprise Integration Server, opartego na Microsoft BizTalk Server. W skład środowiska wchodzą szkieletowe wzorce procesów, zestawy bibliotek API i opisy formatów komunikatów itp., ułatwiające stworzenie i uruchamianie aplikacji integracyjnych łączących świat MRP II/ERP i MES/SCADA.

W pierwszym etapie Wonderware skupia się na stworzeniu wzorcowych rozwiązań integracyjnych łączących jego rozwiązania z platformą aplikacyjną SAP i środowiskiem integracyjnym SAP NetWeaver. Następnie tworzone będą rozwiązania integracyjne dla aplikacji Oracle/JD Edwards i innych systemów. Na tym etapie Wonderware nie chce jeszcze definitywnie deklarować kolejności.

Dla tych, którzy są zdziwieni wykorzystaniem BizTalk Server: całe oprogramowanie Wonderware opiera się na technologiach Microsoft. Wonderware Enterprise Integration Server komunikuje się z flagową platformą usługową Wonderware o nazwie Industrial Application Server - środowiskiem aplikacyjnym stworzonym za pomocą technologii .Net i działającym na różnych platformach Windows. Industrial Application Server służy do uruchamiania aplikacji i skryptów, mapowania urządzeń itp. Użytkownicy znają bardziej nazwę InTouch, odnoszącą się do środowiska pracy użytkownika.

Elementem środowiska MES/SCADA Wonderware jest także Industrial Server - "standardowy" SQL Server 2000 lub 2005 rozbudowany o możliwość odczytu danych w formatach generowanych przez automatykę przemysłową za pomocą standardowych poleceń SQL/T. Taka forma integracji jest z jednej strony wygodna dla przekazywania danych do wyższych warstw. Z drugiej strony jest konieczna, ponieważ rozwiązania klasy biznesowej nie są w stanie zapisywać na bieżąco danych z automatyki rejestrowanych w tempie np. kilkudziesięciu tysięcy na sekundę.


TOP 200