Powtórka z Btrieve

Pervasive Software otworzyła w Polsce regionalne biuro sprzedaży o statusie przedstawicielstwa.

Pervasive Software otworzyła w Polsce regionalne biuro sprzedaży o statusie przedstawicielstwa.

Firmy stosujące Pervasive.SQL w swoich aplikacjach

 • Elpar, Zabrze

 • Polsoft Engineering, Katowice

 • Simple, Warszawa

 • CDN, Kraków

 • Digital, Rzeszów

 • RAI-Service, Łódź

 • Svenson, Łódź

 • Lokalizacja przedstawicielstwa firmy w Polsce nie jest przypadkowa. Pervasive Software ocenia, że w Polsce działa obecnie 50-100 tys. serwerów bazy danych Btrieve (dawna nazwa Pervasive) na platformie NetWare. Firma zamierza zagospodarować ten rynek, oferując klientom niedrogie aktualizacje do następcy Btrieve - Pervasive.SQL 2000i. W najbliższym czasie Pervasive chce także rozbudować w Polsce sieć partnerów.

  Przychody firmy w całym regionie w 2001 r. wyniosły ok. 1 mln USD, z czego na Polskę przypadło ok. 500 tys. USD. Drugim co do wielkości rynkiem Pervasive w tej części Europy jest Rosja (sprzedaż w ub.r. - ok. 250 tys. USD). Polska i Rosja to jedyne "rosnące" rynki w regionie - sprzedaż w Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech jest ustabilizowana.

  Na trzy sposoby

  Pervasive Software podpisuje trzy rodzaje umów partnerskich. Podstawowa umowa jest przeznaczona dla firm, które nie produkują własnego oprogramowania (tzw. Value Added Resellers). Korzyści na tym poziomie partnerstwa to głównie zapewnienie pomocy technicznej oraz prowadzenie wspólnie z partnerami akcji informacyjnych i marketingowych. "Oceniam, że w Polsce jest ok. 150 potencjalnych tego typu partnerów. Będziemy zadowoleni, jeżeli uda się podpisać ok. 50 umów VAR" - twierdzi Grzegorz Domagała, dyrektor biura Pervasive w Polsce. Na razie firma podpisała 4 takie umowy.

  Drugi rodzaj partnerów to dostawcy oprogramowania, wykorzystujący bazę Pervasive.SQL jako rozwiązanie wbudowane w aplikacje. Partnerzy typu ISV otrzymują rozszerzone wsparcie techniczne i dostęp do przykładowych kodów źródłowych. Oprócz tego przysługuje im udział w okresowych akcjach promocyjnych, współfinansowanie przez Pervasive działań marketingowych oraz inne formy wsparcia. Dotychczas firma pozyskała 7 partnerów ISV.

  Najwyższy program partnerski, tzw. ISV OEM, jest adresowany do firm, które chcą się strategicznie związać z Pervasive Software. Oprócz szczególnie korzystnych warunków finansowych i handlowych, partnerzy ISV OEM otrzymują prawo do udzielania licencji na produkty Pervasive pod własną marką (tzw. Master CD) oraz oprogramowanie do generowania kodów. W naszym regionie Pervasive nie pozyskała na razie ani jednego partnera ISV OEM. Docelowo w Polsce ma ich być kilku, a w całym regionie - kilkunastu.

  Nie tylko NetWare

  Na początku lat 90. Novell wprowadził do systemu NetWare bazę danych Btrieve. Popularność rozwiązania sprawiła, że rozwojem tego produktu zajęła się wydzielona specjalnie w tym celu firma. Zaletą Btrieve była duża wydajność. Nie była to baza relacyjna, aplikacje odwoływały się bezpośrednio do plików. Przez kilka lat Btrieve była nierozerwalnie związana z platformą NetWare. W wyniku przejęcia technologii Scalable , w 1997 r. powstała pierwsza wersja bazy danych z interfejsem SQL - Pervasive.SQL 7.

  Najnowsza wersja - Pervasive.SQL 2000i - działa nie tylko na platformie NetWare, ale także na wszystkich wersjach Windows i w systemie Linux. Z bazą można komunikować się na kilka sposobów. Oprócz bezpośredniego odwołania do plików Btrieve, można skorzystać z mechanizmu OLE DB 2.0 (Windows), języka SQL (wersja 89 i 92), a także interfejsów ODBC 2.5 lub JDBC 2.0. Dostępne są również dedykowane sterowniki (DAC) dla narzędzi programistycznych firmy Borland - Delphi oraz C++ Builder.


  TOP 200