Powstanie protokół zapewniający portom USB-C bezpieczeństwo

Na rynku funkcjonuje wiele urządzeń wyposażonych w porty USB różnych typów, które mogą uszkadzać porty USB-C pecetów czy smartfonów. Dzieje się tak często wtedy, gdy użytkownik podłącza do portu USB-C peceta czy smartfona zewnętrzne urządzenie USB za pośrednictwem różnych adapterów (takich jak np. kable USB-A/USB-C). Powstaje rozwiązanie, którego zapobiegnie takim sytuacjom.

Grupa robocza USB 3.0 Promoters Group (będąca częścią USB-IF) pracuje nad protokołem, który będzie weryfikować czy podłączane urządzenie USB nie zaburzy pracy portu USB-C współpracującego z nim komputera czy smartfona.

Oprogramowanie wspierające taki protokół będzie instalowane np. w pamięci smartfona. Jeśli do portu USB-C smartfona podłączymy w pewnym momencie dowolne urządzenie (takie jak ładowarka), to smartfon nie ustanowi z nim pełnego połączenia – czy też nie zacznie z nim wymieniać danych - zanim nie sprawdzi, że urządzenie to spełnia określone wymagania.

Zobacz również:

W ten sposób użytkownicy pecetów czy mobilnych urządzeń będą też mogli decydować o tym (konfigurując w określony sposób protokół), jakie urządzenia podłączane do ich portu USB-C mają prawo z nimi współpracować. Te, które nie spełnią określonych wymagań, będą po prostu ignorowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy smartfonów i komputerów unikną też sytuacji, w których ich porty USB-C są uszkadzane przez niekompatybilne z nimi zewnętrzne urządzenia.

Porty USB-C pojawiły się najpierw w komputerach MacBook Air (Apple) w marcu 2014 roku. W kolejnych miesiącach zaczęto je instalować w smartfonach oraz w notebookach Windows, tak iż problem z okablowaniem USB nasilił się w ostatnich miesiącach. USB-IF jak na razie nie ujawnia kiedy opublikuje wstępne założenia protokołu ani nie informuje, kiedy może on pojawić się w naszych smartfonach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200