Powstanie drugie w Polsce centrum płatności elektronicznych

Komercyjne Centrum Płatnicze - założone przez firmę Swedgiro - będzie oferować usługi regulowania stałych rachunków przez Internet. KCP zamierza oferować ceny konkurencyjne wobec Poczty Polskiej.

Należąca do szwedzkiej poczty firma Swedgiro założyła w Polsce spółkę Komercyjne Centrum Płatnicze (KCP). Dotychczasowa jego działalność obejmowała drukowanie na zlecenie klientów personalizowanych rachunków i wyciągów. Klientami firmy są m.in. powszechne towarzystwa emerytalne. "Coraz więcej firm stwierdza, że drukowanie milionów rachunków miesięcznie nie należy do ich specjalizacji" - mówi Jacek Zaremba, prezes KCP sp. z o.o., poprzednio kierujący polskim oddziałem Lotus Development.

<B>Taniej niż pocztą</B>

KCP ma jednak dużo śmielsze plany - na przełomie września i października br. uruchomione zostaną usługi opłacania rachunków przez Internet. Komercyjne Centrum Płatnicze będzie drugą firmą w Polsce - po BillBird - oferującą tego typu usługi. Cen jeszcze nie ustalono, wiadomo jednak, że będą konkurencyjne w stosunku do opłat Poczty Polskiej, pobierającej średnio 2-3 zł za jeden przelew. Rozważane jest kilka wariantów, np. stały miesięczny abonament (niezależny od liczby rachunków) lub identyczna opłata za każdy rachunek.

Obecnie trwają negocjacje z wystawcami rachunków na temat zakresu i sposobu realizacji płatności. Ponieważ osoby fizyczne mają konta w różnych bankach, usługi będą bazować na opracowanej przez Związek Banków Polskich specyfikacji polecenia przelewu. Realizację usług od strony technicznej zapewnia rozwijane przez Swedgiro oprogramowanie e-bill i e-pay.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku KCP uruchomi obsługę płatności rachunków za pomocą telefonów komórkowych i technologii WAP. Firma rozważa także możliwość współpracy z punktami handlowymi, takimi jak kioski i stacje benzynowe, których pracownicy mogliby wprowadzać dane o rachunkach za pomocą czytników kodów kreskowych. "Możliwości jest wiele, w tym obsługa płatności w Internecie. Pod koniec roku chcemy zastanowić się nad strategią dalszego rozwoju" - twierdzi Jacek Zaremba.

<B>Drugie centrum</B>

We wrześniu usługi regulowania płatności przez Internet zamierza oferować także BillBird, spółka założona przez Internet Investment Fund. Rachunki klientów z różnych instytucji będą wysyłane bezpośrednio na adres firmy, gdzie będą skanowane i archiwizowane. Obecnie trwa proces testowania systemu.

W początkowych okresie działania obowiązywać mają ceny promocyjne. Abonament będzie wynosił 10 zł. Klienci mogą wybrać formę płatności za rachunki. Jedną z możliwości jest każdorazowe przelewanie odpowiedniej kwoty. Można także skorzystać z usługi bankowej polecenie przelewu, polegającej na tym, że klient upoważnia firmę do obciążania jego rachunku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200