Powstanie ABG Integracja

Jeden z trzech wariantów

Rozważane są trzy scenariusze. Pierwszy - zaproponowany przez prezesa ABG - polegałby na stworzeniu spółki integracyjnej, w której 100% udziałów miałoby ABG. Za aporty w postaci Asseco Systems, czy części integracyjnej Prokomu, Asseco Poland otrzymałoby nowe akcje ABG. Jednocześnie jednak Adam Góral chciałby uporządkować część działalności związanej z produkcją oprogramowania, również rozproszoną pomiędzy różne spółki Grupy.

Wraz z budową spółki integracyjnej, uporządkowana miałaby być część działalności Grupy związana z produkcją oprogramowania. Asseco Poland miałoby zajmować się bankowością, ubezpieczeniami i administracją; Asseco BS - przemysłem; ABG - rolnictwem, służbą zdrowia, służbami mundurowymi i utilities, a DRQ telekomunikacją.

Asseco Poland miałoby zajmować się bankowością, ubezpieczeniami i administracją; Asseco Business Solutions - przemysłem; ABG - rolnictwem, służbą zdrowia, służbami mundurowymi i sektorem zakładów użyteczności publicznej, a DRQ byłby liderem w telekomunikacji. "To jednak trwałoby bardzo długo, bo wiązałoby się z wyceną poszczególnych, przenoszonych pomiędzy spółkami części działalności, na co następnie musiałyby zgodzić się Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy" - wyjaśnia Adam Góral.

Z tymi zaś jest taki problem, że spółka zależna nie chciałaby zapłacić zbyt wiele, a akcjonariusze Asseco mieliby żal, gdyby część integracyjna została wyceniona zbyt nisko. ABG w tym scenariuszu pozostałoby niezależne. Znacznie szybciej zaś powstałaby spółka integracyjna.

Innym rozwiązaniem jest połączenie z ABG, wówczas łatwo byłoby wydzielić spółkę integracyjną. To jednak scenariusz, który musiałby poczekać do zakończenia fuzji z Prokom Software. Dodatkowo, połączenie z ABG to proces obliczony na ok. 8 miesięcy. Tak więc spółka integracyjna powstałaby na początku 2009 r.

Asseco ze 100% ABG

Trzecim możliwym rozwiązaniem, które najbardziej spodobałoby się inwestorom, jest wezwanie na 100% akcji ABG. Dzięki temu można by dokonać wszelkich przesunięć, bez konieczności dokonywania wcześniejszych wycen.


TOP 200