Powstały nowatorskie procesory do obsługiwania urządzeń IoT

ARM zaprezentował kilka dni temu na firmowej konferencji ARM TechCon bardzo ciekawe układy scalone, zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu aplikacji IoT. To mikroprocesory noszące nazwy Cortex-M23 i Cortex-M33 charakteryzujące się tym, że zajmują bardzo, ale to bardzo mało miejsca oraz wspierają technologię TrustZone.

Fakt, że układy wspierają technologię TrustZone jest bardzo istotny, gdyż wiele dostępnych obecne na rynku urządzeń IoT jest bardzo słabo zabezpieczona przed atakami hakerów. Można nawet powiedzieć, że brak mechanizmów bezpieczeństwa jest obecnie przysłowiową piętą achillesową większości – jeśli nie wszystkich – produkowanych obecnie urządzeń IoT.

Powstały nowatorskie procesory do obsługiwania urządzeń IoT

Mogliśmy się o tym przekonać niedawno, gdy hakerzy przeprowadzili zmasowane ataki DDoS, wykorzystując do tego cele dziesiątki tysięcy nagrywarek treści multimedialnych oraz kamer internetowych

Zobacz również:

Technologia TrustZone - zapewniająca bezpieczeństwo urządzeniom pracującym pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, Mac OS i Android - znana jest od dobrych kilku lat, ale nigdy wcześniej nie została wprowadzona do tak małych i energooszczędnych układów, jak Cortex-M23 i Cortex-M33. Dość powiedzieć, ze układ Cortex-M33 zajmuje powierzchnię jednej dziesiątej cala kwadratowego, a układ Cortex-M23 jest jeszcze mniejszy.

Cortex-M23 i Cortex-M33 to pierwsze układy bazujące na nowej architekturze ARMv8-M. Są przy tym tak małe, że mogą być wykorzystywane do budowania miniaturowych urządzeń IOT, w tym takich, które znajdują zastosowanie w medycynie.

Urządzenia IoT bazujące na układzie Cortex-M23 będzie można np. zagnieżdżać w bandażach, które po użyciu będą na bieżąco monitorować stan pacjenta i wysyłać tak zebrane dane drogą bezprzewodową do znajdującego się obok medycznego serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200