Powstały dyski twarde, których przepustowość dorównuje dyskom SSD

Firmie Seagate udało się - po zastosowaniu różnych innowacji technologicznych – podjąć produkcję dysków twardych, które mają wydajność dorównującą półprzewodnikowym dyskom SSD.

Grafika: Seagate

Są to dyski linii Mach.2 należące do rodziny Exos 2X18. Jest to już druga generacja dysków linii Mach.2, które są dostępne w wersjach o pojemności 16 TB i 18 TB i z interfejsami SATA3 6 Gb/s lub SAS 12 Gb/s. Są to specyficzne dyski, gdyż zawierają dwa oddzielne zestawy talerzy obsługiwane przez dwa pracujące równolegle siłowniki i ramiona. Tak więc pojemności 16 TB i 18 TB są osiągane dzięki temu, że w dyskach o wielkości 3,5 cala znajdują się tak naprawdę dwa napędy.

Wszystkie dyski linii Mach.2 są wypełnione helem w celu zmniejszenia tarcia. W obu nowych dyskach talerze obracają się 7200 razy na minutę, dlatego generują mniej ciepła niż dyski zawierające talerze wirujące z szybkością 10 000 obr/min. Dyski zawierające tak szybko wirujące talerze są szybsze, ale niestety również bardziej zawodne ze względu na to, że pracują w wyższych temperaturach.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Jak oszacować ryzyko potencjalnej awarii dysków twardych?

Dwa siłowniki obsługują jednocześnie żądania we/wy za pośrednictwem dedykowanych im kanałów danych. Pozwala to dyskowi osiągnąć maksymalną stałą szybkość transferu danych wynoszącą 524 MB/s, co jest porównywalne z osiągami dysków SSD. Wirujące nośniki, takie jak HDD, nie mogą jednak dorównać dyskom SSD pod względem wydajności w przypadku losowych odczytów i zapisów danych.

Ze względu na swoją dużą pojemność, dyski twarde znajdują nadal zastosowanie w firmowych centrach danych, a nowe dyski Exos 2X18 nadają się szczególnie do obsługiwania aplikacji pozwalających odzyskiwać dane po awarii, które operują na bardzo dużych porcjach danych konieczne może być odzyskanie dużych ilości danych. W takich przypadkach podwojenie przepustowości - a jest to główna zaleta tych dysków - znacznie skraca czas odzyskiwania danych.

Seagate jak dotąd nie ustalił ceny ani daty premiery dysków Exos 2X18.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200